وبلاگ نگاهی اجمالی به تاریخچه‌ی ماشین چاپ
نگاهی اجمالی به تاریخچه‌ی ماشین چاپ
23 آبان

نگاهی اجمالی به تاریخچه‌ی ماشین چاپ

اگر به اطراف خود بنگرید، همه‌جا محصولات چاپی مختلفی می‌بینید که هر کدام به‌نحوی زندگی ما را متاثر از خود ساخته‌اند. همه‌ی این محصولات چاپی به ماشین چاپی نیاز دارند که حروف، طرح‌ها و تصویرها را روی کاغذ به نمایش درآورد. تا همین 600 سال پیش چیزی به اسم ماشین چاپ وجود نداشت و تمام نوشته‌ها توسط دست انسان روی کاغذ می‌آمد. در واقع، با اختراع ماشین چاپ سواد و دانش به سطح امروزی خود رسید. بدون شک راحتی زندگی مدرن امروزی ما بدون اختراع ماشین چاپ پدید نمی‌آمد. هیچ اختراعی به‌اندازه ماشین چاپ زندگی انسان را متحول نکرده است.

اولین پیش‌نمونه‌های ماشین چاپ
اولین نسخه‌های چاپ در سال 1055 بعد از میلاد مسیح در چین پدیدار شد. در آن زمان، چینی‌ها متوجه شده بودند که با حکاکی حروف روی تکه‌های صاف چوبی، فرو بردن آنها در جوهر و مهر کردن‌ این کلیشه‌ها روی سنگ یا کاغذ می‌توان چاپ کرد. ما امروزه هم هنگام بکارگیری از مهرهای لاستیکی از روش مشابهی استفاده می‌کنیم. بعد از پایان گرفتن جنگ‌های صلیبی بین مسلمانان و مسیحیان، روش‌های باستانی چاپ چینی از طریق بازرگانان عرب در حدود قرن 13 پس از میلاد وارد اروپا شد و رواج پیدا کرد.
ماشین چاپ یوهان گوتنبرگ
یوهان گوتنبرگ متولد قرن 14 میلادی در آلمان بود. از آنجا که از خانواده‌ی فقیری بود، فهمید که می‌تواند با تولید عمده‌ی کتاب‌ها و دیگر محصولات چاپی خیلی زود پول بسیاری برای خود جمع کند. او قالب‌های فلزی مختلفی درست کرد که روی هر کدام یک حرف الفبا، عدد وعلامت های نگارشی حکاکی شده بود. این قالب‌ها را می‌شد به ترتیب دلخواه کنار هم ردیف کرد تا کلمات و جملات با جوهر روی کاغذ چاپ شوند. از آنجا که این قالب‌ها متناسب با ترتیب حروف در کلمات جابجا می‌شدند، به آن قالب‌های متحرک می‌گفتند. گوتنبرگ همچنین تصمیم گرفت ماشینی بسازد تا بجای نسخه‌برداری دستی، بتوان با آن چندین کپی از یک متن گرفته شود. اولین محصول چاپی این ماشین چاپ، کتاب مقدس مسیحیان بود که توسط گوتنبرگ چاپ شد. البته بعد از مرگ گوتنبرگ بود که این نسخه از ماشین چاپ رواج گسترده‌ای پیدا کرد.

انواع بعدی ماشین‌های چاپی
در قرون بعد، افراد دیگری هم به آزمایش روی تکنیک گوتنبرگ پرداختند تا بتوانند ماشین‌های چاپی بهتری اختراع کنند. آنها متوجه ارزش ایجاد کلیشه‌های فلزی با یک قالب شدند و حکاکی روی چوب را کنار گذاشتند. بعدا در اوایل قرن 18 میلادی، مردی به‌نام فردریک کوئنیگ یک ماشین چاپ سریعی اختراع کرد که با نیروی بخار کار می‌کرد. ایده‌ی بزرگ بعدی در صنعت چاپ استفاده از رول‌های بزرگ کاغذ بجای ورق‌های تکی بود. این ایده به ماشین‌های چاپ امکان تولید بسیار سریع‌تری را می‌داد.
بعد از کشف آمریکا و مهاجرت اروپایی‌ها به آن، تا مدت‌ها به‌خاطر هزینه‌ی سنگین و سختی راه‌اندازی و نصب ماشین‌های چاپ، دستگاه‌های خیلی کمی در آمریکا وجود داشت. در قرن 18 تازه صنعت چاپ در آمریکا پا گرفت و با بروز جنگ داخلی در آمریکا، خبرهای جنگ موجب نفوذ و گسترش روزنامه‌ها و نتیجتا گسترش صنعت چاپ آمریکا شد.

ماشین‌های چاپ مدرن
ماشین‌های چاپ امروزی دیگر نه با دست و نه با بخار کار می‌کنند و همه‌ی آنها برقی و دیجیتالی شده اند. طراح‌های گرافیکی فایل‌های دیجیتال صفحه‌بندی را از رایانه‌شان به چاپخانه ارسال می‌کنند و آنجا فایل‌ها روی ماشین نصب شده و فرمان چگونگی چاپ به ماشین ارسال می‌شود تا خود دستگاه به‌طور خودکار شروع به چاپ صفحات کند. اکنون چنان چاپ سریع و ارزان شده است که چاپگرهای دیجیتال می‌توانند هزاران نسخه در دقیقه چاپ کنند و هرکس در خانه‌ی خود می‌تواند با اندکی هزینه یک چاپگر خانگی داشته باشد.


برچسب ها و کلمات کلیدی: ماشین-چاپ ، چین ، گوتنبرگ ، کتاب-مقدس ، چاپ-مدرن ، دیجیتال ، print ، online printing ، سفارش چاپ آنلاین ، چاپ افست ، چاپ دیجیتال ، چاپ آنلاین کارت ویزیت ، استعلام قیمت آنلاین ، خدمات تکمیلی ، سلفون مات و براق ، لمینیت مات و براق ، چاپ ست اوراق اداری ، چاپ پوستر ، چاپ علائم محیطی ، چاپ بروشور و لیفلت ، چاپ سربرگ ، چاپ ساک خرید ، چاپ تقویم و سررسید ، چاپ پاکت ، چاپ فاکتور ،
مطالب مرتبط
لوگوی همچاپ