وبلاگ معرفی چاپ اینتالیو
معرفی چاپ اینتالیو
13 دی 1395

معرفی چاپ اینتالیو


چاپ اینتالیو یا چاپ گود (Intaglio Engraving) جزئیات را بیشتر جلوه می‌دهد و به ظاهر سه‌بعدی به هویت چاپی‌تان می‌بخشد.

نحوه کار با چاپ گراور
چاپ گود روشی قدیمی است که برای چاپ محصولات هنری و نقشه‌ها از آن استفاده می‌شد. در این فرایند، تصاویر را روی سطوح کاملا مسطح قلم می‌زنند. چاپ گود توانایی منحصربفردی است که بوسیله آن می‌توانیم نسبت به دیگر روش‌های چاپی جزئیات را دقیق و زیباتر را بوجود آوریم. مرکب‌های چاپ گود کاملا تیره بوده و می‌تواند نسبت به دیگر روش‌های چاپی رنگ‌های بسیار زنده‌ و باطراوت‌تری ایجاد کند.
این روش می‌تواند با ایجاد فشار روی سطح چاپی، مرکب را به داخل بافت‌های کاغذی نفوذ دهند. چاپ اینتالیو نه تنها طرح را قابل‌لمس می‌سازد، بلکه به‌محض اینکه مرکب چاپ آن خشک شود، مرکب در بافت کاغذ می‌نشیند و ماندگاری بسیار بیشتری را موجب می‎شود. چاپ گراور با لوح مسی شروع می‌شود که طرح موردنظر روی آن به صورت برعکس منقوش یا قلم‌زنی یا حکاکی می‌شود. سپس مرکب به داخل درز‌ها و فرورفتگی‌های لوح مسی ریخته می‌شود و بعد کاغذ را با فشار به لوح مسی پرس می‌کنند تا مرکب را به کاغذ بچسبانند. به این ترتیب، تصویر روی کاغذ به صورت برجسته جلوه می‌یابد و کاغذ کمی حالت چاپ اِمباس را پیدا می‌کند. در واقع، سطح کاغذ حالت گودی پیدا می‌کند.

 

اطلاعات شاخص چاپ اینتالیو
•  علی‌رغم پیشرفت تمام فناوری‌های چاپی، چاپ اینتالیو به خاطر جلوه و بافت گود، دقیق و زیبایش توانسته همچنان به شکل گذشته‌ی خود باقی بماند و با کیفیت منحصربفردش، جایگاه خود را حفظ کرده است.
•  چاپ اینتالیو، یکی از پیچیده‌ترین روش‌های چاپی است و همه‌چیز باید با دقت تمام صورت گیرد.
•  چاپ اینتالیو، یکی از انعطاف‌پذیرترین روش‌های چاپی است و به نسبت همه‌ی دیگر روش‌های چاپی، توانایی بی‌همتایی در ایجاد جزئیات نقوش و طرح‌های بسیار ریز و دقیق را داراست.
•  مرکب‌های گراور تیره هستند ولی زنده‌ترین رنگ‌ها را نسبت به دیگر روش‌های چاپی ایجاد می‌کند.
•  مرکب‌های متالیک آن نوعی درخشش فلزگونه چشم‌نواز و گیرا را تولید می‌کنند.
•  تا به امروز هنوز هم یکی از روش‌های منحصربفردی است که می‌توان بوسیله آن تصاویر و کلمات را روی کاغذ قرار داد.
•  باعث می‌شود که نگاه متمایز و منحصربفردی بوجود بیاید.

ویژگی انحصاری و کاربردهای چاپ گراور
در دنیایی که دستگاه‌های فتوکپی، کامپیوتر‌ها و اسکنر‌ها تنها می‌توانند تصاویر دوبعدی بوجود آورند، تصویر منقوش چاپ اینتالیو دیجیتالی و نتیجتا قابل بازتکثیر نیستند و همین امر به چاپ شما، ویژگی‌های منحصربفرد و خاصی خواهد بخشید.
با استفاده از آن می‌توان تاثیر ماندگاری ایجاد کرد. چاپ اینتالیو به کارت ویزیت، کارت دعوت سربرگ، هنرهای زیبا، برچسب، کارت هدیه، پوشه‌های محتوای همایش‌ها می‌تواند زیبایی، تمایز و فردیت ببخشد یا می‌توان از آن به عنوان ابزار اقدامات امنیتی استفاده کرد و به این منظور هم می‌توان از آن برای چاپ چک‌های امنیتی، تصاویر نهفته، متون و تصاویر ریزنقش، تصاویر برجسته و دیگر موارد استفاده نمود.

تاریخچه چاپ گراور
در اوایل دهه ۱۴۰۰ اینتالیو در اروپا ظاهر شد، نتیجه کار طلاسازانی است که اشیای مذهبی، ابزارآلات موسیقی و سلاح‌ها را با منقوش کردن تصاویر برروی آن‌ها تزئین می‌کردند. تولید انبوه آثار هنرهای زیبا مانند نقوش معروف آلبرشت دورر آلمانی در دهه ۱۵۰۰ بتوسط این روش امکان پذیر شد. با این روش می‌توان برگه‌های نت موسیقی، نقشه و کتاب‌ها را چاپ کرد. تا اواخر دهه ۱۵۰۰ به سراسر اروپا گسترش یافت و توسط هنرمندانی مثل فرانسیسکو گویای اسپانیایی تا قرن ۱۸ مورد استفاده قرار می‌گرفت. با ظهور افست، دستگاه‌های کپی و دستگاه‌های دیجیتال، دیگر چاپ اینتالیو به کناری گذاشته شد. حالا دستگاه‌های چاپ اینتالیو کم شده‌اند و امروزه از آنها نیز کمتر استفاده می‌شود. امروزه با چاپ اینتالیو می‌توان ست اوراق اداری باکیفیت، کارت دعوت منقوش، مهر، کاغذ، انواع اسکناس، اسناد موجودی کالای انبار و دیگر موارد را هم چاپ کرد.

 

 


برچسب ها و کلمات کلیدی: چاپ-اینتالیو ، مزیت-چاپ-برجسته ، چاپ-نقوش-ریز ، سفارش چاپ آنلاین ، طراح گرافیک ، چاپ ، نحوه کار با چاپ گراور ، اوراق اداری ، چاپ افست ، چاپ دیجیتال ، چاپ آنلاین کارت ویزیت ، استعلام قیمت آنلاین ، خدمات تکمیلی ، سلفون مات و براق ، لمینیت مات و براق ، چاپ ست اوراق اداری ، چاپ پوستر ، چاپ علائم محیطی ، چاپ بروشور و لیفلت ، چاپ سربرگ ، چاپ ساک خرید ، چاپ تقویم و سررسید ، چاپ پاکت ، چاپ فاکتور ،
مطالب مرتبط
لوگوی همچاپ