وبلاگ استفاده از فضای سفید ـ بخش اول
استفاده از فضای سفید ـ بخش اول

استفاده از فضای سفید ـ بخش اول

لوگوهای اپل و گوگل بهترین نمادهای استفاده از فضای سفید در طراحی وب هستند. اگرچه این شرکت ها از فضای سفید در طرح های خود به نحو احسن استفاده می کنند، ولی شما هم با روش های مختلفی می توانید از این چنین فضایی استفاده کنید، اگرچه همیشه این چنین نبوده است..! 

فضای سفید مهم ترین بخش طراحی است. در این مقاله دلیل اهمیت چنین فضایی را بیان می کنیم و با پنج نمونه ساده دلیل اهمیت این فضا را به شما نشان می دهیم، ولی باور کنید اصلا" فضای سفیدی وجود ندارد.

فضای سفید

فضای سفید معمولا" در داخل طرح پنهان است. بین گرافیک یا تصاویر، حتی بین پاراگراف ها و حاشیه ها و بین صفحات کتاب این چنین فضایی وجود دارد. و از آن به بعد عناصر طراحی دیگر در فضای محدودی قرار نخواهند داشت، مانند برداری که در لوگوی FedEX پنهان بوده و فضای منفی نامیده می شود، اگرچه این چنین فضایی نیز به طور متداول وجود دارد و به طور یقین شما نیز با آن برخورد کرده اید.

فضای سفید از آنجایی که به تشخیص طرح و عناصر موجود آن کمک می کند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا می کند.

  • اسکن متون توسط کاربران
  • گروه بندی عناصر مشابه
  • اولویت بندی عناصر طراحی، مانند دعوت به انجام کار، جستجو یا حرکت از صفحه به صفحه دیگر وب سایت
  • ایجاد هماهنگی بین عناصر و نمایش مهارت طراحان وب
  • ایجاد توازن و چینش بصری سلسله مراتبی عناصر
  • مطالعه آسان متون و پاراگراف ها
  • راهنمایی های کاربران

مفهوم فضای سفید

فضای سفید هیچ وقت از ارزش طرح نمی کاهد. و اصلا" سفید نیست. فضای سفید می تواند یکدست، یا یک پس زمینه مبهم بوده یا حتی در آن انیمیشنی را نیز لحاظ کرد. ولی در هر حال فضای سفیدی نیست. فاقد محتوا یا عنصر طراحی است و اگر کاربر بدان نگاه کند یا خیلی ساده از آن بگذرد، چیزی را از دست نداده است. در نهایت شاید فضاهای سفید کوچکی را داشته باشد، ولی طراح سعی می کند که با رعایت اصول طراحی، بر کاربر تاثیر بگذارد.

با فضای طراحی درست می توان میزان بازدید از وب سایت خود را افزایش داد و حتی کاربران تمایل داشته باشند تا از صفحات دیگر وب سایت نیز دیدن کنند. زمانی که فضای سفید خیلی خوب اندازه گیری شده و از آن به بهترین وجه استفاده شود در این صورت خیلی از کاربران وب سایت ها، خیلی زود آنرا ترک نخواهند کرد و طرح ها را می توانند با دقت بیشتری مطالعه کنند.

نمونه اول:وب سایت U+D

در این مثال، فضای سفید به پس زمینه سیاه ختم می شود که در آن متونی درج شده است. تصاویری که در فضای روشن تری قرار دارند، باعث شده تا فضای متناقضی را بوجود آورد، و عناصر طراحی موجود در این طرح به واقع سفید است.

فضا به طور مساوی تقسیم شده و برای کلیه عناصر فضای بسیار زیادی درنظر گرفته شده و به گونه ای مرتب شده اند که بسیاری از کاربران دوست دارند که صفحه وب سایت را از بالا تا پایین مرور کرده و حتی از صفحات دیگر آن هم بازدید کنند.

با استناد به این نمونه می توانید وب سایتی را طراحی کنید که متون آن براحتی تشخیص داده شده و زیبا به نظر برسد.

نمونه 2: وب سایت emark  

در این نمونه با اشکال بریده شده و هندسی فضای سفیدی ایجاد شده و ترکیب تصاویر و متن ، زیبایی بصری را ایجاد کرده است. ترکیب رنگ سفید و اشکال و خطوط ، زیبایی خاصی را ایجاد کرده است.

در این نمونه رنگ ها با پس زمینه سفید، ترکیب زیبایی را آفریده و در نهایت فضای سفیدی را بوجود می آورند. رنگ روشن و فضای سفید همراه با کادرهای متنی بقدری زیبا شده که کاربران را به انجام عملی دعوت می کند. بخاطر وجود یک فضای رنگارنگ، کاربران نیز بخوبی می دانند که هر کادری برای بخش خاصی طراحی شده که در نهایت با کلیکی می توانند وارد آن بخش شوند.

در این وب سایت فضای سفید ، متن، خطوط و چینش بین آنها چنان بهم آمیخته اند براحتی می توانیم تمامی عناصر را مشاهده کنیم. این یکی از روش هایی است که بسیاری از وب سایت های مبتنی بر موبایل تا وب سایت های مبتنی بر صفحات مانیتور کامپیوتر براساس آن طراحی می شوند.

 

 

 

 


برچسب ها و کلمات کلیدی: سفارش چاپ آنلاین ، چاپ افست ، چاپ دیجیتال ، چاپ آنلاین کارت ویزیت ، استعلام قیمت آنلاین ، خدمات تکمیلی ، سلفون مات و براق ، لمینیت مات و براق ، چاپ ست اوراق اداری ، چاپ پوستر ، چاپ علائم محیطی ، چاپ بروشور و لیفلت ، چاپ سربرگ ، چاپ ساک خرید ، چاپ تقویم و سررسید ، چاپ پاکت ، چاپ فاکتور ، چاپ آقا ، آقای چاپ ، چاپ آنلاین آقا سفارش چاپ آنلاین ، چاپ آقا سفارش چاپ آنلاین ،
مطالب مرتبط
لوگوی همچاپ