وبلاگ تفاوت‌های تراکت و لیف‌لت
تفاوت‌های تراکت و لیف‌لت
کدام را انتخاب کنیم؟

تفاوت‌های تراکت و لیف‌لت

برای معرفی کم‌هزینه‌ی محصولات یا خدمات، گزینه‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توان به تراکت‌ها و لیف‌لت‌های تا شده اشاره کرد. هزینه‌ی این دو محصول تبلیغاتی تقریبا نزدیک به هم است، اما تفاوت‌هایی در کاربرد این دو محصول وجود دارد. در این مقاله به معرفی تراکت‌ها و لیف‌لت‌های تا شده می‌پردازیم و کاربردهای هر یک را بیان می‌کنیم.
تراکت‌ها، محصولات چاپی تبلیغاتی ساده‌ای هستند که معمولاً در ابعاد A4 و A5 چاپ می‌شوند. هرچند برای کسب و کارهای نوپا که بودجه‌ی تبلیغاتی محدودی داشته و یا هدف از تبلیغات با تراکت، معرفی محصول، شرکت یا خدمات در تیراژ وسیع‌تر است، سایز A6 نیز استفاده می‌شود.
توزیع این محصول اما به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که متداول‌ترین آن‌ها، توزیع دست به دست و مستقیم به مخاطب هدف است. حالت دیگری از توزیع نیز وجود دارد که تراکت‌ها در محلی مانند نمایشگاه، یا بر روی کانتر‌های مستقر در سازمان‌ها یا ارگان‌ها قرار گرفته و مخاطب هدف، در صورت تمایل تراکت را بر می‌دارد. نوع دیگری از توزیع نیز، با الصاق تراکت بر روی دیوارها، بولتن‌بوردها و حتی درب منازل است.
در زمان چاپ تراکت، می‌توان گفت که هیچ‌گونه خدمات تکمیلی اضافه‌ای بر روی محصول نهایی صورت نمی‌گیرد و تراکت‌های چاپ شده که بیشتر با متریال 135 گرم گلاسه چاپ می‌شوند، پس از برش قابل توزیع خواهند بود.
از سوی دیگر، لیف‌لت‌های تاشده، نوع دیگری از محصولات کم‌هزینه‌ی تبلیغاتی هستند که در ابعاد متعددی چاپ می‌شوند، با این تفاوت که محصول چاپ شده پس از برش، به حالت‌های مختلفی تا خورده و به صورت تاشده به مشتری تحویل داده می‌شود. تا شدن لیف‌لت‌ها در حالت‌های دو‌لتی، سه‌لتی، صلیبی، دروازه‌ای و ... است که بسته به نوع طرح و سلیقه‌ی مشتری، با یک یا دو خط تا صورت می‌گیرد. توزیع این نوع محصول متفاوت از تراکت صورت می‌گیرد. هر لت در لیف‌لت‌های تا شده حکم یک صفحه را داشته و محتوای جداگانه‌ای نسبت به لت کناری خود می‌تواند داشته باشد، هر چند در یک صفحه چاپ می‌شوند. همین موضوع این قابلیت را به لیف‌لت‌ها می‌دهد که کاربردهای متنوع‌تری نسبت به تراکت‌ها داشته باشند.
لیف‌لت‌های تا شده می‌توانند به عنوان منوی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها، کاتالوگ کسب‌وکارهای کوچک، معرفی خدمات شرکت‌ها، آژانس‌های مسافرتی و سازمان‌ها و حتی بروشور نحوه‌ی استفاده از یک محصول یا کالا استفاده شوند. در زمان طراحی، مشخص می‌شود که لیف‌لت مورد نظر به چه شکل تا خواهد شد و پس از چاپ، هر برگه به تعداد مورد نیاز تا خواهد شد.
در صورت خلاقیت در طراحی می‌توان حالت‌های جالبی از لیف‌لت‌ها را تولید کرد. برای مثال در حالت لیف‌لت دروازه‌ای، دو لت کناری می‌توانند لت وسط را پوشش دهند و با کنار زدن هر لت کناری، محتوای لت میانی مشاهده شود.
بر خلاف تراکت‌ها که طراح تنها در ابعاد تعریف شده A4 ، A5 و یا A6 فضا برای پیاده‌سازی ایده‌های تبلیغاتی دارد، در لیف‌لت‌ها می‌توان اتفاقات بیشتری رقم زد که محصول نهایی با آن‌که تنها یک برگ A4 است، اما شکیل‌تر و حرفه‌ای‌تر به نظر برسد.
در همچاپ طیف کاملی از انواع تراکت‌ها و لیف‌لت‌ها قابل سفارش است. مزیت سفارش این محصولات در همچاپ، تنوع انواع‌تا و همچنین گستره‌ی کاملی از گرماژ و تیراژ برای تراکت و بروشور است. در کنار این مزایا، بررسی فایل گرافیکی به صورت استاندارد پیش از چاپ برای تمامی سفارش‌ها، این نوید را به مشتریان همچاپ می‌دهد که فایل نهایی ارسال شده برای سفارش، پیش از چاپ توسط تیم حرفه‌ای همچاپ بررسی می‌شود تا در صورت وجود ایرادات احتمالی، موارد مورد نیاز به تغییر ویرایش شده و نتیجه نهایی سفارش، با کیفیت بالا و تامین کننده‌ی نظر مشتری باشد.
سفارش خود را در همچاپ ثبت کرده و از روال ثبت سفارش چاپی خود به صورت آنلاین لذت ببرید.

 


برچسب ها و کلمات کلیدی: تراکت ، لیف-لت ، چاپ-سفارش-چاپ-سفارش-آنلاین ، چاپ ، چاپ-افست ، بروشور-تا-شده ،
مطالب مرتبط
لوگوی همچاپ