وبلاگ بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین
بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین
بخش نخست

بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین

با گسترش نفوذ اینترنت، مزایای استفاده از این نوع ارتباط در حال افزایش است و کم کم شاهد آن هستیم که بیشتر خریدهای روزمره به صورت اینترنتی انجام می‌شوند. در ابتدا تنها موارد دیجیتالی و الکترونیکی به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شد، مانند اکانت‌های آنتی‌ویروس، کارت‌های شارژ، ثبت دامنه و خدمات مرتبط با اینترنت. اما با گذشت زمان شاهد آن بودیم که محصولات فیزیکی نیز به سبدهای فروشگاه‌های اینترنتی افزوده شد. با اعتمادسازی فروشگاه‌های اینترنتی، به مرور خدمات متنوع نیز به جرگه فروشگاه‌های اینترنتی پیوستند که در این میان، سفارش چاپ آنلاین نیز مورد توجه قرار گرفت.
سفارش چاپ به صورت سنتی، پروسه‌ای طاقت‌فرسا بود که با توجه به تغییرات مداوم سفارش‌دهنده مدام نیاز به استعلام قیمت جدید می‌شد. با توجه به تنوع بسیار بالای انواع گرماژ کاغذ و متریال مورد استفاده در چاپ و همچنین تنوع رنگ و خدمات تکمیلی، شاید برای یک سفارش چاپی چندین بار استعلام قیمت تکمیل می‌شد تا در انتها، سفارش نهایی قید شود. در محصولات پیچیده‌تر مانند کاتالوگ‌ها و بروشورها، با تغییر ابعاد سفارش همه محاسبه قیمت‌های قبلی نیاز به بازنگری و تغییر بودند و زمان بسیاری برای محاسبه قیمت بر مبنای اطلاعات جدید مشتری مورد نیاز بود.
اما با استفاده از تکنولوژی‌های تجارت الکترونیک، کسب و کار اینترنتی خدمات چاپ شکل گرفت تا به جای تماس‌های مکرر سفارش‌دهنده با چاپخانه، محاسبه و دریافت قیمت به صورت آنلاین صورت پذیرد.
همچاپ به عنوان نخستین سایت ایرانی که تمام جزئیات سفارش کاربر را به صورت لحظه‌ای محاسبه‌ی قیمت می‌کند روال سفارش چاپ سنتی و اینترنتی را با انقلابی غیرقابل رقابت دگرگون کرده است. چرا که تمام مولفه‌های تاثیرگذار در قیمت نهایی یک سفارش به انتخاب کاربر قابل تغییر بوده و بلافاصله قیمت نهایی برای مشتری نمایش داده می‌شود.
اما برای رسیدن به بهترین نتیجه در چاپ آنلاین، توجه به نکات زیر می‌تواند بسیاری از سوالات، ابهامات و یا مغایرت‌های سفارش‌های چاپی را برطرف کند.
با توجه به اینکه تعداد مواردی که منجر به سفارشی مطلوب می‌شود بیش از مجال این مقاله است، در چندین بخش به بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین اشاره خواهیم کرد تا هم اطلاعات مفیدی به مشتریان همچاپ داده باشیم و هم مقاله‌ای در خور حوصله و زمان کاربران ارائه کنیم.
- استاندارد اما قابل انعطاف: محصولاتی که فروشگاه اینترنتی همچاپ قرار گرفته‌اند، محصولاتی استاندارد هستند که تقریبا تمامی خدمات تکمیلی و متریال‌های قابل چاپ را پوشش می‌دهند، اما این انعطاف به این معنا نیست که مشتری درخواستی غیرمنطقی و غیرقابل انجام داشته باشد.
- محدودیت‌های راهنما: برخی از محدودیت‌ها در همچاپ لحاظ شده است که راهنمای سفارش است. برای مثال در زمان ثبت سفارش کاتالوگ با چسب گرم، امکان سلفون صفحات داخلی حذف می‌شود. این محدودیتی است که به لحاظ فنی انجام شده است چرا که در برخی از حالت‌های صحافی، امکان سلفون کردن صفحات داخلی وجود ندارد. بنابراین محدودیت‌هایی که در زمان محاسبه قیمت همچاپ وجود دارند، بیشتر جنبه راهنمایی و جلوگیری از سفارشات غیرمنطقی در نظر گرفته شده‌اند.
- سفارش‌های اختصاصی، بنا بر سلیقه‌ی شما: بسیاری از سفارش‌ها بر خلاف سفارش‌های استاندارد، در چارچوبی کاملاً اختصاصی طراحی می‌شوند که برای پوشش این نوع مشتریان نیز، بخش استعلام قیمت سفارش اختصاصی در نظر گرفته شده است که می‌توان با تکمیل فرم مرتبط با آن، پس از بررسی کارشناسی، به قیمت نهایی سفارش رسید.
- قالب‌های گرافیکی آماده، اطمینان از دقت در سند گرافیکی: برای تمامی محصولات همچاپ بدون شک قالب گرافیکی مرتبط با محصول ایجاد و در سیستم ثبت شده است. برای داشتن نتیجه چاپی بهتر، کافی است از قالب‌های آماده استفاده کنید تا از حاشیه‌ی اطمینان برش خیالتان راحت باشد.
- زمان تحویل سفارش متناسب با زمان‌بندی مورد نظر شما: همزمان با ثبت سفارش، زمان تخمینی تحویل سفارش به دو صورت استاندارد و فوری نمایش داده خواهد شد. در صورتی که زمان تحویل سفارش 8 روزه اعلام شده و سفارش چاپی خود را برای 3 روز آینده نیاز دارید، یا سفارش را به صورت فوری ثبت کنید و یا از ثبت سفارشی که زمان تحویل آن متناسب با زمان‌بندی شما نیست پرهیز کنید.
- دقت در تمامی گزینه‌های قابل انتخاب: اگر خدمات تکمیلی خاصی (مانند طلاکوب یا سلفون) برای سفارش خود در نظر دارید، حتما توجه کنید که یک رو یا دو رو بودن خدمات تکمیلی انتخاب شده باشد. هرچند مسئول سفارشات همچاپ در زمان تایید نهایی سفارش، جزئیات سفارش را با شما مرور خواهد کرد.
در مقاله‌ی بعدی، موارد بیشتری از بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین سخن خواهیم گفت.


برچسب ها و کلمات کلیدی: باید ها و نباید ها ، چاپ ، چاپ آنلاین ، همکسب و کار آنلاین ،
مطالب مرتبط
لوگوی همچاپ