وبلاگ بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین
بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین
بخش سوم

بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین

در دو مقاله‌ی گذشته، برخی از بایدها و نبایدهای چاپ را بازگو کردیم. مواردی که پیش‌تر بیان شد، راهنمای شما برای ثبت سفارش چاپی به صورت آنلاین بود. در این مقاله، مطالبی در مورد سندهای گرافیکی سفارش بیان خواهیم کرد که توجه به این موارد، مکمل اطلاعات دو مقاله گذشته خواهد بود.
- فایل‌های جداگانه، یا قالبی استاندارد: در صورتی که سفارش شما قرار است به صورت دو رو چاپ شود، باید طرح هر روی سفارش را در فایلی جداگانه ارسال کنید. در بررسی یکی از فایل‌های سفارش‌ها مشاهده شد که مشتری هر روی طرح را در یک لایه قرار داده و به صورت سند psd ارسال کرده است. اگر سفارش‌ شما به صورت صفحه‌ای است مانند مجله، می‌توانید به صورت pdf و صفحه‌بندی شده فایل خود را ارسال کنید. اما برای سفارش‌هایی مانند تراکت‌ها، کارت ویزیت‌ها، سربرگ‌ها و مواردی از این دست که به صورت پشت و رو چاپ می‌شوند، بهتر است سند هر رو یا وجه سفارش در فایلی جداگانه ذخیره شده و ارسال شود.
- ضمیمه اطلاعات تکمیلی مورد نیاز: اگر سند گرافیکی شما نیاز به توضیحاتی دارد، و یا مستنداتی برای سفارش مورد نیاز است، مانند آگهی روزنامه رسمی برای سفارش مهر و یا اسکن مجوزهای مورد نیاز برای سفارش هولوگرام، بایستی در زمان ارسال فایل سفارش، مستندات و اطلاعات تکمیلی را نیز به همراه سفارش ارسال نمایید. برای سهولت در روند این عمل، می‌توانید طرح‌ها و سندهای گرافیکی اصلی مربوط به سفارش را به همراه مستندات به صورت فشرده zip یا rar نموده و در یک فایل آرشیو شده به همچاپ ارسال نمایید. توجه داشته باشید نقص مستندات مورد نیاز، می‌تواند به تاخیر در آغاز به عملیات چاپ و تولید سفارش منجر شود.
- خدمات تکمیلی تفکیک شده: برخی از سفارش‌ها دارای خدمات تکمیلی مانند طلاکوب، یو.وی موضعی و مواردی از این دست هستند. برای رسیدن به نتیجه‌ای بهتر با کیفیت بالاتر، بایستی سند گرافیکی این موارد نیز به صورت جداگانه ارسال شود. برای مثال، اگر بناست بر روی قسمت خاصی از سفارش، یو.وی موضعی قرار گیرد، فضای مورد نظر برای این خدمات تکمیلی باید در سند گرافیکی تعریف شود به نحوی که با طرح اصلی همپوشانی داشته باشد. در صورت عدم همپوشانی طرح خدمات تکمیلی با طرح اصلی، کیفیت سفارش افت کرده و خدمات تکمیلی مانند یو.وی موضعی می‌تواند متفاوت با آن چه که سفارش دهنده انتظار داشته تولید شود. هرچند تیم گرافیک همچاپ به صورت استاندارد فایل‌های ارسالی را پیش از چاپ بازبینی می‌کند، اما توجه به این نکات باعث رسیدن به کیفیت حداکثری در سفارش‌های شما خواهد شد.
- سند گرافیکی برای برش و قالب: در صورتی که سفارش‌ ثبت شده به صورت اختصاصی دارای قالب برش جداگانه و دایکات باشد، برای ایجاد قالب برش، بایستی سند مرتبط با آن به همراه سفارش ارسال شود. معمولا برای کیفیت بالاتر در این قبیل موضوعات، بهتر است فایل ارسالی به صورت گرافیک برداری Vector در محیط برنامه‌ای مانند Corel Draw باشد چرا که برای تولید قالب سند گرافیکی باید از این نوع گرافیک باشد.
مواردی که بیان شد، کلیات سندهای گرافیکی ارسالی برای سفارش‌های چاپ آنلاین در همچاپ بودند. با توجه به گستره‌ی وسیع انواع محصولات قابل سفارش در همچاپ و تنوع در خدمات تکمیلی، روال سفارش و نحوه‌ی چاپ و تولید آن‌ها، هر محصول به صورت جزئی نیز دارای قابلیت‌ها و بایدها و نبایدهایی است که در صورت نیاز در مقالات معرفی محصولات همچاپ بیان شده است. رعایت این موارد می‌تواند به سفارشی با کیفیت‌تر منجر شود. سفارش خود را در همچاپ به صورت آنلاین ثبت کنید!


برچسب ها و کلمات کلیدی: باید ها و نباید ها ، چاپ ، چاپ آنلاین ، همکسب و کار آنلاین ،
مطالب مرتبط
لوگوی همچاپ