• ارسال رایگان

  بدون هزینه!

  برای کلیه محصولات که از طریق سایت سفارش داده می شود.

 • بررسی رایگان فایل های گرافیکی

  بهترین چاپ ممکن را دریافت کنید!

  برای هر سفارش، فایل های ارسالی شما را بررسی می کنیم تا مطمئن شویم که آیا برای چاپ مناسب هستند!

  در صورت نیاز به هرگونه تغییر، بی وقفه به شما اطلاع خواهیم داد.

 • حفظ اطلاعات مشتری های واسطه

  ما از سال 1385 تا هم اکنون با برند اوج نیلی همراه شما بوده ایم!

  پس ارزیابی ما با شما، علاوه بر این، می‌توانید حسن شهرت و اعتبار ما را از همکاران و دیگر مراجع جویا باشید.

 • پرداخت علی الحساب

  شروع پروژه های چاپی تیراژ دار با پرداخت علی الحساب

  • ارسال رایگان
  • بدون تاخیر
  • بدون انتظار

  ما تولید را به محض آپلود فایل های چاپی شروع می کنیم. شما تا زمانی که سفارش خود را دریافت نکنید، تسویه نخواهید کرد.

 • مشاوره رایگان با یک متخصص چاپ

  مشاوره ای دوستانه و شایسته ، برای کمک به شما اینجا هستیم!

  • اطلاعات در مورد محصولات ما
  • پشتیبانی در چاپ و تولید پروژه های شما
  • کمک به مدیریت شفارشات چاپی شما

  تیم ما از متخصصان چاپ آماده است تا از شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبح تا 8 بعدازظهر با شماره 42204000 با شما گفتگو کند.

خدمات چاپ افست | چاپ افست چیست ؟ جامع ترین انواع چاپ افست در ایران

خدمات چاپ افست | چاپ افست چیست ؟ جامع ترین انواع چاپ افست در ایران

چاپ افست اختصاصی | انواع چاپ افست اختصاصی
 

چاپ افست اختصاصی

چاپ افست اختصاصی

چاپ افست را به اشتباه با عنوان لیتوگرافی نیز می‌شناسند، لازم به ذکر است یادآور شویم که لیتوگرافی بخشی از فرآیند چاپ افست است. تولید انبوه محصولات چاپی به روش افست انجام می‌شود. طرح، متن و تصاویر مورد نظر توسط صفحات فلزی با روکش یا غلتک‌های لاستیکی روی متریال منتقل می‌شود. متریال چاپی قابل استفاده در چاپ افست، کاغذ است. به دلیل اینکه متریال در تماس مستقیم با صفحات فلزی قرار نمی‌گیرد، طول عمر صفحات افزایش یافته و کیفیت تصویر و کاغذ بسیار بالا است.

امروزه دو نوع ماشین چاپ افست، به عنوان‌های چاپ افست ورق و چاپ افست تحت وب وجود دارد. 

چاپ افست ورق، صفحات جداگانه کاغذ به دستگاه وارد می شود. صفحات را می توان از قبل به اندازه مورد نظر برش داد. در چاپ افست تحت وب، از چاپگرهای بزرگتر و با سرعت بالاتر استفاده می شود که با رول های بزرگ کاغذ تغذیه شده و صفحات جداگانه جدا شده و سپس بریده می شوند.

چاپ افست ورق (صفحه‌ای)، برای چاپ کتاب استفاده می شود. چاپ افست تحت وب برای نشریات با تیراژ بالا که محتوای آنها اغلب تغییر می‌کند، مانند روزنامه‌ها مقرون به صرفه است. اصل لیتوگرافی افست ساده است و مرکب و آب با هم مخلوط نمی‌شوند. تصاویر روی صفحات قرار می‌گیرند، که ابتدا با آب، سپس مرکب مرطوب می شوند. مرکب به ناحیه تصویر  و آب به قسمت غیر تصویر می‌چسبد. سپس تصویر به یک روکش لاستیکی و از روکش لاستیکی به کاغذ منتقل می‌شود. به همین دلیل است که این فرآیند را افست می‌نامند.

انواع چاپ افست

محاسن چاپ افست اختصاصی

محاسن چاپ افست اختصاصی به 5 دسته اصلی تقسیم می‌شوند که در این بخش هر یک را نام برده و توضیح می دهیم:

 • چاپ انبوه و سریع محصولات چاپی

  به روش افست اختصاصی می‌توانیم محصولات را در تیراژ بالا و زمان کوتاه چاپ کنیم. کیفیت چاپ این روش بالا است و رنگ‌ها مطابق با سفارش چاپی هستند. عموما سازمان‌ها برای سفارش‌های چاپی که رنگ‌های سازمانی نیز در آنها از اهمیت بالایی برخوردار هستند از این روش‌ها استفاده می‌کنند. سفارش‌های شما مطابق با برندبوک سازمانی شما چاپ می‌شوند.
 • دقت و کیفیت در چاپ محتوا

  دقت و کیفیت چاپ افست اختصاصی نسبت به فرم عمومی بالاتر است. مثلا در کنترل تنوع رنگ‌ها، رنگ محصول چاپ شده در فرم عمومی شاید کمی با طرح اصلی متفاوت باشد. این به این معنا نیست که شما طرح به رنگ قرمز دارید و در رنگ بنفش چاپ شود. در واقع تفاوت رنگ قرمز در چند درجه است. کیفیت و دقت بالای چاپ به این صورت است که جزئیات کوچک و نوک تیز دقیقا با رنگ و دقت طرح چاپ می‌شود.
 • قابلیت چاپ دقیق جزئیات

  چاپ افست اختصاصی برای چاپ جزئیات بسیار دقیق است. مثلا چاپ خطوط باریک، حروف بسیار ریز، تصاویر خاص و اعمال برجستگی و براقیت مناسب است. این فرآیند با استفاده از پلاک‌های چاپ روی متریال اعمال می‌شود.
 • چاپ روی انواع کاغذ با جوهرهای مناسب برای هر محصول

  افست اختصاصی با استفاده از انواع متفاوت کاغذها و جوهرهای خاص می‌تواند محصولات را چاپ کند. مثلا برای چاپ بروشور محصول، کاغذی با گرماژ بالا و رنگ‌های خاص آن محصول را انتخاب کنید. ولی برای چاپ کتاب از کاغذ با کیفیت و جوهری که در برابر فرسایش مقاوم است را انتخاب کنید.
  برای انتخاب نوع کاغذ و جوهر در چاپ افست به نوع محصول، شرایط و مدت زمان استفاده از محصول، میزان هزینه و سلیقه مخاطبان خود دقت کنید.
 • هزینه پایین برای چاپ سفارشات تیراژ بالا

  چاپ افست روش مناسبی برای چاپ محصولات در تیراژ بالا است و هزینه پایینتری نسبت به چاپ دیجیتال دارد.

انواع چاپ افست اختصاصی

چاپ افست اختصاصی به این صورت است که محصولات چاپی مختص یک سفارش هستند. در این روش چاپ، دستگاه‌ها کاملا کالیبره هستند و تفاوت رنگی در سفارش شما و محصول چاپی وجود ندارد. حال چند مورد خاص از انواع چاپ افست اختصاصی را نام برده و توضیح می‌دهیم:

 • چاپ با جوهرهای خاص

  بعضی چاپ‌های خاص نیاز به جوهر مخصوص هستند که در فرآیند چاپ آنها از جوهرهای خاص مانند فسفری‌سانت (شب تاب)، جوهر حرارتی (مخصوص چاپ روی کاغذ حرارتی) و جوهر متالیک (مخصوص چاپ براق) استفاده می‌کنند.
 • چاپ‌های پیچیده

  برای چاپ چند رنگ به صورت همزمان، چاپ روی کاغذهای خمیده و خاص (مثلا سه بعدی) چاپ با اثر گلوئی، چاپ با اثر وارونگی و ... از این روش‌های خاص استفاده می‌شود.
 • چاپ انواع بسته بندی

  برای چاپ انواع طرح، متن، شکل و ... روی جعبه‌های بسته بندی از این روش استفاده می‌شود.

مرحله پیش از چاپ

قبل از چاپ، نگاتیوهای فیلم از فایل‌های دیجیتال ایجاد می‌شوند. تصاویر نگاتیوها به همان روشی که عکس‌ها ساخته شده اند به صفحات چاپ منتقل می‌شوند.

هنگامی که صفحات در معرض نور قرار می گیرند، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که اجازه می دهد پوشش گیرنده جوهر فعال شود. این باعث انتقال تصویر از نگاتیو به صفحه می شود.

مواد مختلفی برای صفحات وجود دارد، از جمله کاغذ که محصولی با کیفیت پایین‌تر تولید می‌کند. بهترین ماده صفحه آلومینیوم که هزینه بیشتری دارد. هر یک از رنگ های اصلی، سیاه، فیروزه ای، سرخابی و زرد دارای صفحه جداگانه است. با وجود اینکه رنگ‌های بسیار زیادی را در محصول نهایی مشاهده می‌کنید، فقط از این چهار رنگ استفاده می‌شود. 

فرآیند چاپ افست

رول های کاغذ در چاپگر افست قرار داده می‌شود. هر رول حدودا تا 1 تن وزن دارد. کاغذ پس از چاپ به اندازه برش داده می‌شود. پرس‌های وب با سرعت بسیار بالا چاپ کرده و از کاغذهای بسیار بزرگ استفاده می‌کنند. سرعت چاپ محصولات چاپی می‌تواند به 50000 عدد در ساعت برسد. یک قالب برابر با یک ورق 38 در 22 اینچ ساخته شده است.

حتی زمانی که یک رول کاغذ 1 تنی تمام می شود، پرس ها همچنان می چرخند. رول ها را می توان با استفاده از فستون ها به هم متصل کرد. فستون ها مجموعه ای از غلتک ها هستند. چند لحظه قبل از اتصال، فستون ها حرکت کرده و کاغذ وارد چاپگر می شود.

همانطور که رول سریع‌تر می چرخد، فستون‌ها با سرعتی که از پیش تعیین شده از دستگاه خارج می‌شوند. اپراتور مجبور نیست پرس را تنظیم کند.

اپ، نگاتیوهای فیلم از فایل‌های دیجیتال ایجاد می‌شوند. تصاویر نگاتیوها به همان روشی که عکس‌ها ساخته شده اند به صفحات چاپ منتقل می‌شوند.

استفاده از رنگ و جوهر در چاپ افست اختصاصی

فرآیند استفاده از مرکب

مهم‌ترین عامل محبوبیت چاپ افست، کیفیت رنگ است. به این صورت که هرچه تنوع رنگ با کیفیت باشد، محصول چاپی کیفیت بالاتری دارد. به همین دلیل، مرکب با کیفیت در چاپ تاثیر بسزایی دارد. تاثیر دستگاه‌های بروز و کاغذ با کیفیت نیز بسیار زیاد است، ولی نباید تاثیر مرکب را در چاپ کم اهمیت دانست. در انتخاب مرکب اولین و مهم‌ترین خاصیت آن یعنی زمان خشک شدن را باید بررسی کرد. انواع مرکب‌ها بر اساس فرمول و ترکیب، روش خشک شدن روی متریال و نوع چاپ تقسیم بندی می‌شوند.

مرکب چاپ افست از مواد شیمیایی تشکیل می‌شود که برای چاپ روی متریال‌های صاف مناسب هستند. فرآیند چاپ با این مرکب به این صورت است که مرکب از زینک روی لاستیک و در پایان به کاغذ منتقل می‌شود. به دلیل کاهش غلظت مرکب در تکرار این فرآیند، باید از مرکب غلیظ و پررنگ‌تر استفاده کنیم.

کنترل رنگ با کامپیوتر

یکی از چالش‌های مهم در صنعت چاپ، بدست آوردن رنگ مورد نظر مشتری در محصول چاپی است. تفاوت رنگ در طرح و محصول چاپی به یک چالش اساسی برای فعالین صنعت چاپ تبدیل شده است. این مسئله به عوامل متعددی بستگی دارد که پیچیدگی خاص خود را دارد. از این رو دانش مدیریت رنگ برای رفع این چالش‌ها در صنعت چاپ مرسوم شد. دانش مدیریت رنگ، عوامل و تمام فرآیندی که در تشکیل رنگ برای چاپ تاثیر می‌گذارند، مورد بررسی می‌دهد. در این بین از مرحله قبل از چاپ، تا بعد از آن مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرند.

کنترل رنگ با کامپیوتر یکی از مراحل ضروری محسوب می‌شود. تراز کردن صفحات چاپ کاری ضروری محسوب می شود.  اگر صفحات در یک راستا قرار نگرفته باشند، رنگ ها درست چاپ نمی‌شوند.

کنترل رنگ با کامپیوتر در چاپ افست اختصاصی

کاربرد چاپ اختصاصی افست

کاربرد چاپ اختصاصی افست برای تولید محصولات چاپی که برای مشتریانی که به دقت رنگ و کیفیت بالا نیاز دارند مناسب است. مثلا چاپ بسته بندی، کتاب، تقویم و سررسید، بروشور، کاتالوگ، لوازم اداری، پوستر، دفترچه راهنما، کارت ویزیت و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ افست اختصاصی عموما برای چاپ محصولات موسسات، سازمان‌ها و برندهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌‎گیرد. چاپ محصولاتی که رنگ، علائم، متن و دیگر نشانه‌های هویت برند را دربردارند به این روش انجام می‌شود تا تمام مشخصات و رنگ‌ها مطابق با هویت قید شده در برندبوک آنها باشد.

در نهایت، کاربرد چاپ اختصاصی افست کمک به شکل گیری هویت برند، جذب مشتریان، افزایش فروش و بالابردن اعتبار برند در بازار و بین رقبا می‌کند.

یکی از محصولات پرکاربرد در چاپ افست، چاپ ساک دستی یا کیسه‌های تبلیغاتی هستند. تمام مشاغل برای برندسازی و فروش به ساک تبلیغاتی نیاز دارند که انواع متفاوت این محصول را می‌توان در بازار مشاهده کنید. ساک خرید کاغذی، ساک خرید پارچه ای، ساک خرید نایلونی، ساک خرید الیاف طبیعی و ... از جمله محصولاتی هستند که همچاپ آماده چاپ آنها به صورت چاپ افست عمومی و اختصاصی است.

نکته: چاپ افست برای چاپ تیراژ بالای محصولات مناسب و بسیار مفید است.

قیمت چاپ اختصاصی افست 

قیمت چاپ اختصاصی افست به چند عامل بستگی دارد. مثلا تعداد صفحات، تعداد رنگ‌ها، جنس متریال، نوع چاپ (یکرو یا دورو)، نوع روکش، در صورت نیاز صحافی و ... 

برای استعلام قیمت چاپ اختصاصی افست باید چند مورد اصلی را مشخص کنید. این موارد شامل تعداد صفحات محصول چاپی، تعداد رنگ، جنس متریال مصرفی و نوع چاپ است.

چاپ افست همچاپ

با افست همچاپ می توانید محصولات تیراژ بالای خود را مقرون به صرفه چاپ کنید. کارشناسان افست متناسب با سفارش، نکاتی را پیشنهاد می کنند که در نهایت محصول با کیفیتی را دریافت می کنید.