جمعه 11 خرداد 1403
10 نکته که باید در بازاریابی محتوا رعایت کنیم

10 نکته که باید در بازاریابی محتوا رعایت کنیم

1401/9/26 - 9:37:40 0 381

چرا باید از بازاریابی دیجیتال استفاده کنیم؟

بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) ابزارها و امکانات پیشرفته ای دارد. این ابزارها به متخصصان در گزارش‌گیری و دسته‌بندی داده‌ها کمک می‌کنند. داده‌های فوق برای تصمیم‌گیری مدیران، تهیه استراتژی و برنامه‌های مربوط به آن استفاده می‌شود. جهت دادن به این استراتژی‌ها برای رسیدن به اهداف به تخصص خاصی نیاز دارد که در این مقاله به آنها می‌پردازیم.

بازاریابی دیجیتال علاوه بر کسب و کارها به کمک مخاطب نیز آمده است. در این روش، فرآیند ثبت سفارش برای مخاطب، بسیار ساده، شفاف و هدفمند نشان داده می شود.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، اطلاعات با سرعت زیادی در دنیای دیجیتال توزیع می‌شوند. به همین دلیل محتوا تاثیر زیادی روی مخاطبان می‌گذارند و بازدهی آنها چندبرابر گذشته است. تا مدتی قبل بازاریابی دیجیتال برای پیشرفت در سئو و بهبود رتبه آن بود. اما امروزه متخصصان این زمینه، با تهیه استراتژی و پلن های هوشمند به نتایج بسیار بهتری در جستجوها دست یافتند.

محتوای با کیفیت؛ محتوا حرف اول را می زند

تولید محتوایی که موجب جلب توجه کاربران شود و طبق قوانین گوگل باشد بسیار دشوار شده است.

محتوای خوب، محتوایی است که از نظر کاربر ساده و قابل فهم و قوانین سئو نیز در آن رعایت شده باشد. در تولید محتوا باید خلاق باشیم و مطالب آموزنده تولید کنیم. محتوایی که قوانین سئو را رعایت کرده باشد ولی موجب خستگی و زدگی کاربر شود هیچ ارزشی ندارد و گوگل نیز هیچ امتیازی به آن نمی دهد.

نکته مهم: برای تمرکز بیشتر روی محتوا و انتقال پیام، باید مخاطبان هدف را محدود کنیم.

مثلا در راه اندازی بخش دیجیتال کسب و کارمان (وبسایت و صفحات مجازی) علاوه بر اقدامات راه‌اندازی فضای آنها، باید محتوای با کیفیتی را تولید کنیم.

از جمله این موارد تهیه استراتژی، بازاریابی ایمیل و پیامک، تست A/B (نرخ تبدیل کاربر به مشتری)، استفاده از لندینگ پیج (صفحات ورود)، هدایت کاربر به صفحات اجتماعی و ... هستند.

داد زدن ممنوع است

فروش ویژه و تخفیف‌ها موجب جلب توجه کاربر و ترغیب آنها به خرید می شود. اما تمام این امور باید در زمان مناسب انجام شوند.

هنگامی که مخاطب به ما گوش نمی‌دهد، فریاد زدن تاثیری ندارد.

نکته مهم: محتوا مخاطب  می آورد، با مخاطب مشتری و فروش داریم. محتوا نباشد، مخاطب نیست و مخاطب نباشد، مشتری و فروش نداریم.

10 راهکار جادویی در بازاریابی محتوا و توسعه کسب و کار

برای بازاریابی محتوا روش‌ها و ترفندهای بسیاری وجود دارد. در این بخش به 10 راهکار که موجب پیشرفت می‌شود را آورده‌ایم.

محتوای واضح بنویسید

پیدا کردن پاسخ سوالات،  برای مخاطبان در فضای دیجیتال بسیار با اهمیت است. محتوایی که واضح و روشن باشد بیشتر موردپسند کاربران است. در این روش باید مفهوم را بسیار هوشمندانه به مخاطب انتقال دهیم.

محتوا باید با هویت برند سازگار باشد

محتوای برندها باید با هویت و شخصیت برند سازگار باشد. انطباق محتواها با هویت برند و کسب‌وکار تاثیر مستقیم روی کاربر دارد.

2  نکته مهم برای بازاریابی محتوا و سازگاری با هویت برند:
  • موضوع و سبک محتوا را در راستای فعالیت‌های برند برنامه‌ریزی کنید. رسانه‌ها و صفحات اجتماعی برند نماینده برند شما در دید کاربران است.
  •  متن، تصاویر، ویدئوها و نمایش آنها را دست کم نگیرید.

محتوا را با اهمیت به نظر مشتریان بنویسید

در رسانه‌ها و صفحات اجتماعی ما با چه کسانی صحبت می‌کنیم؟ پیام محتوا برای چه کسانی است؟ چه کسی ویدئو را تماشا می‌کند؟

یکی از روش‌های ساده برای پیدا کردن موضوع برای محتوای مورد نیاز کاربران، گوش دادن به آنها است. نظرات مشتریان، کامنت‌ها، بازخورد مشتریان به تیم فروش و پشتیبانی می‌تواند ما را به هدفمان برساند.

نکته حیاتی در این روش، تحلیل و درک درست از واکنش مخاطب است.

محتوای رقبا را بخوانید و ببینید

مطالعه و تماشای محتوایی که رقبا عرضه می‌کنند، موجب می‌شود شما دید وسیعی نسبت به محتواها پیدا می‌کنید. با کمی تحلیل و بررسی در موضوع‌هایی که رقبا در آن موثر نبودند، تولید محتوا انجام دهید.

بررسی محتوای رقبا به شما کمک می‌کند تا رویکرد و هدف برند خود را حفظ کنید و محتواهایی موثر خلق کنید و شما را در دید مخاطب متمایز کند.

بهینه سازی محتوا و سایت برای موتور جستجو (SEO)

محتوا باید مسیری را برود تا مورد توجه مخاطب خودش قرار بگیرد. دیجیتال مارکتینگ راه‌های بسیاری برای سئوی محتوا پیشنهاد می‌دهد. به چند مورد از آنها در این مقاله اشاره می‌کنیم:

جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع و هدف

برای تولید محتوای متنی، قبل از اقدام به هر کاری باید جستجوی کلمات کلیدی انجام دهیم. این کار به ما راهی را نشان می‌دهد تا بتوانیم محتوایی بنویسیم که کاربر به آن نیاز دارد.

: Alt-Text استفاده از Alt-Text همراه با تصاویر باعث می‌شود تا موتورهای جستجو، محتوای شما را همراه با تصاویر موجود مطابقت دهند.
لینک مقاله به منابع معتبر
لینک به محتواهای دیگر سایت (مثلا صفحه دسته بندی محصولات و معرفی آنها)

محتوای داستانی بنویسید

انسان‌ها موجوداتی عاطفی هستند. زمانی که شما در حال ارسال محتوا هستید و یا ایمیلی را می‌نویسید، استفاده از یک داستان بسیار قابل توجه و مرتبط باعث می‌شود تا مخاطب، پیام شما را بهتر درک و توجه او را جلب کند.

اجتماعی شوید

حضور در شبکه‌های اجتماعی یک امر حیاتی برای کسب‌کارها شده است. در بعضی مواقع رسانه‌ی شما می‌تواند جایی برای اخبار، اطلاع‌رسانی‌ها، دیدگاه‌ها، دعوت به ایونت و ... باشد و نیازی به بارگزاری محتوا در وبلاگ و وبسایت نداشته باشید.

علاوه بر تمام این موارد، فعالیت در رسانه‌های اجتماعی موجب جلب توجه و اعتماد مخاطبان می‌شود.

محتوای متنی بدون عکس و متن ممنوع شد

موضوعی که برای کاربر شرح می‌دهیم، اگر با عکس و ویدئو همراه باشد تاثیر بیشتری دارد و مخاطب را کنجکاو می‌کند. قرار دادن عکس و ویدئوی مرتبط با متن علاوه بر تفهیم موضوع به کاربر، موجب بهبود نمایش سایت و ارتقای سطح فنی و سئویی می‌شود.

بازنویسی محتوای قدیمی؛ استقبال از کلیک کاربران

محتواهای متنی قدیمی سایت را تکمیل کنید. مطالب قدیمی که نوشته بودید را بازنویسی کنید و با محتوایی پربارتر از قبل داشته باشید.

این روش برای زمان‌هایی که ایده‌ای به ذهنتان نمی‌رسد و آمادگی کافی برای تولید محتوای جدید ندارید مناسب است.

استراتژی؛ نقشه راهی برای هدفتان بنویسید

موسسه بازاریابی CMI در سال 2018 با انجام تحقیقاتی بیان کرد که 75 درصد سازمان‌های B2B استراتژی محتوایی دارند و فقط 37 درصد آنها این استراتژی را نوشتند.

نوشتن استراتژی و نقشه راه برای بازاریابی و تولید محتوا موجب می‌شود تمام امور مربوط به آن منظم و در زمانبندی خودش انجام شود.

 

مقالات مرتبط
نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید