چهار شنبه 27 تیر 1403
بهترین فرمت فایل گرافیکی برای چاپ چیست؟

بهترین فرمت فایل گرافیکی برای چاپ چیست؟

1401/06/09-15:30:00 0 3552

فرمت مناسب برای فایل چاپی

انتخاب فرمت مناسب چاپ شاید کار سختی باشد. انتخاب فرمت مناسب به پروژه شما بستگی دارد. قبل از این که وارد این مقوله شویم بهتر است که درباره تصاویر رستر و وکتور صحبت کنیم. با این دیدگاه می‌توانید همیشه نسبت به چاپ درست تصمیم بگیرید.

تصاویر رستری و برداری

هر دو نوع فرمت را می‌توان به‌صورت دیجیتالی چاپ کرد. تصاویر شطرنجی بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند و از پیکسل تشکیل شده‌اند. ما به طور سنتی هنگام عکس گرفتن یا ایجاد گرافیک وب از تصاویر پیکسل استفاده می‌کنیم. تصاویر پیکسل نقطه‌ضعف بزرگی دارند و لازم است که در اندازه کوچکی چاپ شوند. بزرگ‌نمایی موجب تار شدن آن خواهد شد. فرمت Raw برای تصاویر شطرنجی مناسب است. البته لازم است که چاپگر مناسبی را پیدا کنید تا بتوانید فایل خود را چاپ نمایید.

از طرف دیگر، با برخی از چاپگرها می‌توان فرمت‌های TIFF/TIF، چاپ کرد که در صنعت عکاسی وب بسیار محبوب هستند. این فایل‌ها بزرگ بوده، اما می‌توان تصویر با کیفیتی را چاپ کرد. تصاویر برداری نیز همان اشکال هندسی هستند که می‌توانید با جزئیات کامل و با وضوح کامل ترسیم کرده و چاپ کنید.

هنگام چاپ تصاویر برداری، بهترین فرمت فایل برای استفاده PDF است. این یک فرمت فایل پذیرفته شده جهانی است و می‌توان جزئیات تصاویر برداری پیچیده را حفظ کرد. می‌توانید این فایل را در نرم‌افزار Adobe Illustrator یا Photoshop بازکرده و تغییرات لازم را اعمال کنید.

 فرمت‌های مناسب فایل‌ها

TIFF/TIF و PDF تنها فرمت‌های فایلی نیستند که می‌توانید استفاده کنید. با آگاهی از هدف چاپ می‌توانید فرمت‌های چاپی را مشخص کنید.

JPEG

رایج‌ترین فرمت تصویر بوده، فرمت رستری فشرده (مبتنی بر پیکسل) است که برای عکس‌ها و گرافیک‌ها استفاده می‌شود. می‌توان فایل‌ها را به‌راحتی فشرده‌سازی کرد. با این کار می‌توان تصاویر را در بروشور، مجلات، جعبه و پوستر چاپ کرد. برای استفاده در وب چندان مناسب نیست.

از زمانی که عکاسی دیجیتال رایج شد، JPEG بهترین نوع فایل برای چاپ عکس‌ها بوده است. تفاوت‌های رنگ‌ها کاملاً مشخص است. فایل‌های JPEG فشرده می‌شوند، اما اگر سرعت فشرده‌سازی را بیشتر باشد، همچنان می‌توانید عکس‌های با کیفیتی را چاپ کنید.

زمانی که قصد چاپ تصاویر بزرگ را دارید به‌وضوح تصویر توجه کنید. برای یک بیلبورد، تصویر باید حداقل 16 مگاپیکسل وضوح داشته باشد. هر مقدار کمتر از آن منجر به چاپ باکیفیت پایین می‌شود.

AI

اگر از Adobe Illustrator استفاده می‌کنید، AI فرمت تصویر پیش‌فرض شما خواهد بود. می‌توانید فایل را ویرایش کنید و حتی در فرمت PDF، TIFF/TIF یا JPEG می‌توان آن‌ها را چاپ کرد.

PSD

اگر با Photoshop کار می‌کنید، PSD فرمت فایل پیش‌فرض شما خواهد بود. تنها اشکال این است که چاپگرها معمولاً این فرمت را نمی‌شناسند، بنابراین باید قبل از چاپ، فایل‌های خود را به TIFF/TIF یا JPEG تبدیل کنید.

BMP

فرمت تصویر فقط در برخی از برنامه‌ها قبل از کامپایل داخلی استفاده می‌شود. این غیر فشرده‌سازی در تمام فرمت‌های فایل است. برای چاپ مناسب نیست.

EPS

تصاویر ایجاد شده با استفاده از ویرایشگرهای گرافیک برداری مانند Corel Draw یا Adobe Illustrator معمولاً به‌عنوان فایل EPS ذخیره می‌شوند. EPS مخفف Encapsulated PostScript بوده و این قالب با درنظرگرفتن چاپ ایجاد شده است. درست مانند TIFF، EPS نیز یک فرمت استاندارد فایل گرافیکی برای انتشار دسکتاپ محسوب می‌شود.

اندازه تصاویر گرافیک را می‌توانید تغییر دهید. ازآنجایی‌که تصویر به‌جای نقطه‌ها به‌عنوان مجموعه‌ای از اشکال و احیاء ذخیره می‌شود، کیفیت چاپ پایین نخواهد بود. حتی زمانی که اندازه تصویر برای چاپ‌های بسیار بزرگ تغییر می‌کند.

PNG

بهترین فرمت تصویر رستر برای نمودارهای وب، لوگو، تصاویر محسوب می‌شود. می‌توانید برخی از تصاویر را با چاپگرهای دیجیتال چاپ کنید.

TIFF

این فرمت را می‌توان به‌راحتی فشرده کرد. بهتر است که آن را به  JPEG تبدیل نکنید. TIFF مخفف عبارت Tagged Image File Format بوده TIFF یک فرمت فشرده‌سازی به شمار می‌آید. این بدان معناست که می‌توانید حجم فایل را بدون ازدست‌دادن کیفیت کوچک‌تر کنید. اگر مایل به چاپ باکیفیت بالا از تصاویر بیت مپ هستید، باید این فرمت فایل را انتخاب کنید.

ذخیره تصاویر خود در TIFF همچنین به شما امکان می‌دهد بعداً آنها را ویرایش کنید بدون اینکه خطر ازدست‌دادن کیفیت پس از ذخیره‌های متعدد وجود داشته باشد. تصاویر ذخیره شده با TIFF نیز مناسب چاپ هستند.

PDF

دلیل اینکه PDF فرمت ترجیحی برای چاپ اسناد محسوب می‌شود این است که تمام اجزای موردنیاز برای چاپ را دارد. تمام تنظیمات، رنگ‌ها و فونت‌ها از قبل در خود فایل موجود است. هنگامی که فایل را به یک سرویس چاپ ارسال می‌کنید، دیگر نیازی به دانلود فونت‌های اضافی یا هر چیز دیگری نخواهد بود. چیزی که آنها روی صفحه‌نمایش رایانه خود می‌بینند دقیقاً همان چیزی است که شما در مانیتور خود می‌بینید. در نتیجه، سند چاپ شده همان‌طور که مدنظر شما بود ظاهر می‌شود.

چاپ الگوی رنگی CMYK

رایج‌ترین مدل رنگی RGB است. در واقع رنگ‌های نور با این روش تجزیه می‌شوند. با ترکیب سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی می‌توان رنگ‌های دیگری را نیز ایجاد کرد. در این مدل، تناژ هر سه رنگ یکسان تنظیم شده است.

الگوی رنگ CMYK مناسب چاپ محسوب می‌شود. در CMYK از چهار رنگ  فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و سیاه استفاده شده است. با این الگوی رنگ می‌توان بهترین وضوح رنگ را ایجاد کرد. انتخاب مدل‌های رنگ CMYK , RGB عامل تعیین‌کننده‌ای به شمار می‌رود.

 

 

 

مقالات مرتبط
نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید