دوشنبه 03 اردیبشهت 1403
روز جهانی گرافیک

روز جهانی گرافیک

1402/3/1 - 8:41:39 0 200

روز جهانی گرافیک چه روزی است و توسط چه کسی نامگذاری شد؟

ایده روز جهانی طراحی گرافیک توسط کیم پاولسن، در شورای بین المللی انجمن طراحی مطرح و در 27 آوریل 1995 نامگذاری شد. روز جهانی گرافیک در تقویم، روز پنجشنبه هفتم اردیبهشت سال 1402، بیست و هفتم آوریل سال 2023 و ششم شوال سال 1444 است.

هدف روز جهانی گرافیک الهام بخشیدن به زندگی و افزایش آگاهی عمومی و کیفیت زندگی است.  همانطور که در تاریخ می‌بینیم، طراحی می‌تواند نگرش ما به جهان را تغییر دهد. پیاده سازی طرح‌های گرافیک در تمام محیط‌های اطرافمان قابل اجرا است که با یک مکث کوتاه و توجه می‌توانیم آنها را درک کنیم. دیوار‌ها، راه‌پله‌های بلااستفاده، لوازم ساکن در محیط اطرافمان، ایستگاه‌های اتوبوس و ... همگی فرصتی برای زیباتر کردن محیط هستند.

برای اکثر مردم، طراحی یک اصطلاح مبهم است. تشخیص اینکه چه چیزی برای یک فرد جذاب است، نیاز به هوش و خلاقیت بالایی دارد. با این حال، طراحی درخشان همیشه سه هدف اصلی دارد، خاطره انگیز، الهام بخش و آموزشی است.

گرافیک زندگی روزمره را زیبا و معنادار می‌کند. جنبه‌های مهم طراحی از جمله زیبایی شناسی، فرم و عملکرد در این تخصص بسیار مهم است و جنبه‌های ارتباطات بصری، آگاهی بخشی، ارتقا، مدیریت و آموزش آن را در سراسر جهان ترویج می‌دهد.

طراحی محصول، موانع را از بین می‌برد و زیبایی‌های جهان هستی را در دسترس تمام افراد قرار می‌دهد. از ویلچرهایی که موجب راحتتر شدن افراد کم توان است، تا تلفن‌هایی که موجب ارتباطات بیشتر با عزیزانمان شده است.

در روز جهانی طراحی، طراحان و گرافیست‌ها این هنر را گرامی میدارند و استعدادهای خود را برای بهبود رفاه عمومی استفاده می‌کنند. برای هدایت این هنر و پرورش بیشتر خلاقیت، راه‌حل‌های نو را که نیاز افراد مختلف است برآورده می‌کنند.

چرا روز جهانی طراحی؟

ارزشمند شمردن طراحان و تولید کنندگان

طراحی داستان‌هایی از افراد، مکان ها، برندها، سازمان‌های خیریه و ... را با لحنی زیبا بیان می کند. طراحان، جزء بزرگ وجود ما هستند.

زندگی را زیباتر و جالب‌تر می‌کنند

هر آنچه که نمی توان در کلمات بیان کرد را طراحی منتقل می‌کند. ماحصل این زیبایی و تفکر جدید تعامل بیشتر و بیشتر ما با دنیای اطراف است.

طراحی الهام بخش است

طراحی عالی در اطراف ما وجود دارد. طبیعت زیبایی که طراح بزرگ هستی آن را آفریده، الهام بخش ما است. نتیجه آن را می‌توانیم در معماری‌های باشکوه که در دنیا وجود دارد مشاهده کنیم.

5 فکت مهم

درباره طراحی گرافیک

 • طراحی لوگو
  طراحی لوگو به قرن سیزدهم قبل از میلاد برمی‌گردد، زمانی که مصریان از تصاویر و نمادها برای بیان استفاده می کردند.

 • اصطلاح طراحی اولین بار در سال 1922 استفاده شد
  ویلیام آدیسون دویگینز این اصطلاح را در نشریه خود با عنوان "فراخوانی نوع جدید چاپ برای طراحی جدید " بکاربرد.
 • فونتی که تاریخ ساز شد.
  برای چاپ اعلامیه استقلال ایالات متحده از فونت "کارلسون" استفاده شد.
 • اولین واترمارک
  در سال 1282 اولین واترمارک در فابریانو ایتالیا معرفی شد.
 • تایپوگرافی در آلمان پدیدار شد
  یوهانس گوتنبرگ، مخترع آلمانی، تایپوگرافی را در اروپا اختراع کرد.