جمعه 11 خرداد 1403
تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟

تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟

1402/5/29 - 7:36:25 0 149

تفاوت بروشور و کاتالوگ

بروشور و کاتالوگ دو محصول چاپی هستند که برای معرفی کالاها به کار می‌رود. هر دو محصول نسبت به هم تفاوت‌هایی دارند. با آگاهی به این تفاوت‌ها می‌توان از هر دو محصول  به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

مفهوم بروشور 

بروشور نشریه‌ای است که می‌تواند برای ارائه اطلاعات در مورد یک شرکت یا یک فرد مورداستفاده قرار گیرد. بروشورها اغلب برای اطلاع‌رسانی یا متقاعدکردن مردم در مورد محصول یا خدماتی استفاده می‌شوند. 

معمولاً اندازه آنها A5 است و از طریق پست ارسال می‌شود، حضوری تحویل داده می‌شود یا در نمایشگاه‌ها  در بین شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود.

یک نوع محصول چاپی که برای استفاده از جزئیات مربوط به شرکت یا محصول و خدمات به مشتریان عرضه می‌شود. این محصول در قالب کتاب، بروشور، جزوه آموزشی، خبرنامه که از تصاویر محصولات و خدمات به همراه با اطلاعات در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

یک بروشور تبلیغاتی که در مواردی با هدایای تبلیغاتی همراه است، باید توجه مشتری را به خود جلب کند، باید به‌خوبی طراحی شود تا تصویر خوبی از شرکت شما ارائه دهد.  هرچقدر که این کار را دقیق و اصولی انجام دهید به همان اندازه می‌توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.

بروشور چیست؟ مفهوم بروشور

یک طرح بروشور با طراحی خوب مانند آنچه که ما ارائه می‌دهیم، بالاتر از هر رقابتی که ممکن است داشته باشید مشخص می‌شود و نتیجه و کارایی شما را افزایش می‌دهد. شما باید محصول یا خدمات را به‌صورت دقیق و مصور ارائه دهید و مزایا و ویژگی‌های پیشنهاد را برای مشتریان مشخص کنید.

جهت ثبت سفارش چاپ بروشور به صفحه چاپ بروشور همچاپ مراجعه فرمایید.

نحوه استفاده از بروشور در کسب  و کار

طراحی بروشور نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد و باید شامل تمام اطلاعات مربوطه باشد تا پاسخ مطلوب را از اغلب مشتریان دریافت کند.
بروشورها در نمایشگاه‌های تجاری، کنفرانس‌ها یا سایر رویدادهای تجاری ارائه می‌شوند. طراحی بروشور از اهمیت بسزایی برخوردار است. محتوای بروشور مهم است.

هرچقدر که بروشور را به نحو بهتری طراحی و چاپ کرده باشید به همان اندازه می‌توانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید. بروشورها در طرح‌های مختلفی طراحی و چاپ می‌شوند. بروشور 3 لت یکی از متداول‌ترین سبک‌ها به شمار می‌رود.

مفهوم کاتالوگ

کاتالوگ چیست؟ مفهوم کاتالوگ

کاتالوگ، نوعی نشریه که می‌توانید از آن برای معرفی محصولات خود استفاده کنید. تفاوت آن با بروشور در این است که شما می‌توانید هر محصول را به‌صورت جداگانه معرفی کنید. می‌توانید ویژگی‌ها و مزایای هر محصول را در آن درج کنید.

رایج‌ترین استفاده از کاتالوگ‌ها در فروشگاه‌های خرده‌فروشی است، جایی می‌توانید از طریق قفسه‌ها، کاتالوگ‌های محصولات را در اختیار مشتریان قرار دهید.

کاتالوگ‌ها اغلب برای فروشگاه‌های آنلاین استفاده می‌شوند و به مشتریان احتمالی اطلاعات بیشتری در مورد یک محصول قبل از خرید آن ارائه می‌دهند. اغلب به‌صورت کتاب منتشر می‌شوند و می‌توان به‌وسیله آن‌ها محصولات موردنظر را به فروش رساند.

کاتالوگ محصول چاپی که فهرستی از تصاویر محصول با نام و توضیحاتی که دسته‌بندی‌شده است. می‌توان خدمات شرکت را در قالب تصویری ارائه کرد و جزئیات مربوط به محصول یا خدمات را نشان می‌دهد و مشتری متقاعد می‌شود تا از محصولات یا خدمات شرکت استفاده کند.

کاتالوگ چیست؟

در کاتالوگ می‌توان اندازه، قیمت و متریال استفاده شده در محصولات برای مشتریان معرفی کرد. معرفی دقیق محصول باعث می‌شود که مشتریان بعد از مطالعه آن، محصول را خریداری کنند.

جهت ثبت سفارش چاپ کاتالوگ به صفحه چاپ کاتالوگ همچاپ مراجه فرمایید.

نحوه استفاده از کاتالوگ در کسب و کار

راه‌های زیادی برای استفاده از کاتالوگ برای تبلیغ کسب‌وکار وجود دارد و می‌توانید از آن به‌عنوان ابزاری عالی برای بازاریابی و تبلیغات استفاده کنید. 

اگر می‌خواهید از بودجه بازاریابی خود نهایت استفاده را ببرید، ممکن است یک کاتالوگ چاپی دقیقاً همان چیزی باشد که نیاز دارید.

کاتالوگ‌ها یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای بازاریابی کسب‌وکار شما به شمار می‌روند و نیازی نیست که در مواردی مانند تبلیغات رسانه‌های اجتماعی یا تبلیغات تلویزیونی گران‌قیمت سرمایه‌گذاری کنید. 

نحوه استفاده از کاتالوگ در کسب و کار

علاوه بر این، کاتالوگ چاپی یک راه عالی برای ارائه طرح‌های باکیفیت بالا به مشتریان است. هر بار که کاتالوگ‌های محصولات را به مشتریان تحویل می‌دهید می‌توانید نسبت به فروش محصول تا حد زیادی اطمینان کنید. 

تفاوت های بروشور و کاتالوگ

تفاوت‌های زیادی وجود دارد که بروشورها و کاتالوگ‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال، بروشورها معمولاً برای ارائه اطلاعات و تمرکز بر برند، محصولات و خدمات استفاده می‌شوند، درحالی‌که کاتالوگ‌ها بیشتر برای تبلیغات استفاده می‌شوند که در یک‌زمان فقط یک محصول معرفی می‌شود.

بروشورها معمولاً در یک طرف ورق کاغذ یا مقوا چاپ می‌شوند و معمولاً فقط یک تا چهار صفحه هستند. از طرفی کاتالوگ‌ها در دو طرف برگه چاپ می‌شوند یا می‌توان آن را مانند کتاب یا هر تعداد صفحه چاپ کرد.   

با هر دو کاتالوگ و بروشور می‌توان اطلاعاتی در مورد یک شرکت، محصولات و خدمات آن ارائه کرد. بااین‌حال، بین کاتالوگ و بروشور تفاوت‌هایی وجود دارد. 

تفاوت های بروشور و کاتالوگ

کاتالوگ جزوه‌ای است که می‌توان فهرست کاملی از اقلام به ترتیب سیستماتیک به مشتریان ارائه کرد، درحالی‌که بروشور جزوه کوچکی است که حاوی اطلاعات و تصاویر مربوط به یک خدمات یا محصول است.

تفاوت اصلی بین کاتالوگ و بروشور این است که یک کاتالوگ شامل تمام محصولات و خدمات ارائه شده توسط یک شرکت است درحالی‌که بروشور اطلاعات مربوط به شرکت و تعداد کمی از محصولات و خدمات انتخاب شده را نشان می‌دهد.

نحوه تأثیرگذاری با بروشور

  •  معرفی کوتاهی از شرکت
  •  جزئیات و تنوع محصولات
  • عکس‌های باکیفیت محصولات
  • خدمات کسب‌وکار

بروشورها معمولاً روی کاغذ باکیفیت چاپ می‌شوند. می‌توان با خدمات تکمیلی مانند روکش لمینت مات، فویل، برجسته‌سازی یا لاک یو وی موضعی برای افزایش کیفیت و ارتقای بروشور به مشتریان عرضه کرد.

اولین تأثیرگذاری از بروشور در تبلیغات کسب‌وکار مهم است. صرف‌نظر از اینکه کاتالوگ به‌راحتی طراحی شود به محتوا و عکس‌هایی که نمایش داده می‌شود بستگی دارد.

نحوه تأثیرگذاری با کاتالوگ

نحوه تأثیرگذاری با کاتالوگ

کاتالوگ‌ها حاوی لیست کاملی از تمام محصولاتی هستند که یک شرکت ارائه می‌دهد. صفحه کاتالوگ به‌صورت بخش‌بندی شده نمایش داده شود تا مشتری بتواند به‌راحتی خدمات یا محصول موردنظر خود را پیدا کند. 

در کاتالوگ می‌توان از مطالب و فهرستی استفاده کرد که مشتریان بتوانند به‌راحتی محصولات را پیدا کرده و خریداری کنند. توضیحات و قیمت با هر محصول مطابقت داده می‌شود. 

با کاتالوگ می‌توان تمام اطلاعات مربوط به اقلامی که شرکت ارائه می‌دهد را معرفی کرد. عکس کوچکی از محصول نیز نمایش داده می‌شود. 
کاتالوگ را می‌توان با کامپیوتر به‌راحتی طراحی کرد. این نوع طراحی به‌صرفه جویی در زمان و هزینه شما کمک می‌کند.  

در کاتالوگ کد و توضیحات محصول، قیمت، تنوع رنگ و متریال محصولات نمایش داده می‌شود. 

در نهایت، اندازه مشخصی برای بروشور یا کاتالوگ وجود ندارد، طول آن به تعداد خدمات یا محصولاتی که کسب‌وکار ارائه می‌دهید بستگی دارد. 

بهترین اندازه چاپ برای این محصول، A5,A4,A3, DL است. مشتریان احتمالی می‌توانند این‌چنین محصولی را به‌راحتی جابه‌جا کنند. 

تأثیرگذاری با کاتالوگ

نحوه کاربرد بروشور و کاتالوگ

بروشور، سند کوتاه و چاپی که به‌عنوان جزوه نیز شناخته می‌شود. این کتابچه حاوی مطالب توصیفی یا تبلیغاتی است. از سوی دیگر، کاتالوگ سند یا کتابی که حاوی فهرستی از نام، کالا است.

بسیاری از افراد این دو اصطلاح اشتباه درک می‌کنند به‌خاطر این که هر دو اطلاعاتی در مورد محصول جدید شرکت، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و غیره ارائه می‌دهند. تفاوت بسیار ناچیزی بین بروشور و کاتالوگ وجود دارد.

بروشور یک کتاب یا مجله کوچک و نازک که معمولاً دارای تصاویر و اطلاعات زیادی در مورد یک محصول، یک مکان و غیره است و بیشتر یک ورقی (دو‌تایی) یا سه ورقی (سه‌تایی) که می‌توان به‌راحتی در مکان‌های مختلف آن را در اختیار مردم قرارداد.  

می‌توان محصولات جدید، مکان‌ها، مغازه‌ها، رویدادها، هتل‌ها و غیره را معرفی کرد. باید بسیار جذاب باشد تا مردم حداقل به آن توجه کنند. امروزه الگوها و طرح‌های متنوعی در بروشورها وجود دارد. بروشورها را می‌توان به سبک مجله، 3 لتی یا حتی به‌صورت کارت‌پستال طراحی و چاپ کرد. 

کاتالوگ، فهرستی از کالاها یا خدمات در حال فروش به همراه توضیحات و قیمت آنها که به‌صورت یک سند چاپی یا به‌عنوان یک سند الکترونیکی (کاتالوگ الکترونیکی) در اینترنت یا روی فلش، CD ،DVD و غیره منتشر کرده و در اختیار مشتریان قرارداد. مشتریان با استفاده از این اطلاعات می‌توانند خیلی راحت در مورد خرید محصول‌های مصرفی تصمیم‌گیری کنند. 

کاتالوگ سند یا محصولی که حاوی فهرستی از کالاها یا خدمات است. هدف کاتالوگ چیزی جز فروش محصولات به مشتریان نیست. اطلاعات بسیار ساده‌ای در مورد یک چیز خاص ارائه می‌شود و محتوا ساده نگارش می‌شود تا بر مشتریان تأثیرگذار باشد.

در کاتالوگ اطلاعاتی به کار برده می‌شود که به خرید کالا یا خدمات کمک می‌کند. اطلاعات مختصری در مورد محصول خاص ارائه می‌دهد تا مردم محصول را با چیز دیگری اشتباه نگیرند. طراحی و رنگ‌آمیزی آنها باید کامل باشد تا حداقل یک‌بار مشتری بتواند در مورد خرید محصول خاص تصمیم‌گیری کند.

اساساً بروشورها به‌عنوان وسیله‌ای برای ازبین‌بردن شکاف بین شرکت و مصرف‌کننده عمل می‌کنند. طراحان باید راهی بیابند تا با استفاده صحیح از کلمات و گرافیک، خوانندگان را به طور مؤثر در مورد شرکت آگاه کنند. 

انتظار می‌رود کاتالوگ‌ها اطلاعات جامعی را در مورد هر محصول ارائه شده، از جمله توضیحات کامل و مطلوب، در اختیار خوانندگان قرار دهند.

تفاوت کلیدی کاتالوگ و بروشور

تفاوت کلیدی کاتالوگ و بروشور

کاتالوگ‌ها جزوه‌هایی هستند که کالاها، خدمات، طرح‌های اقامتی و غیره را معرفی می‌کنند. کاتالوگ‌ها توسط سازنده یا ارائه‌دهندگان خدمات به‌منظور ارائه اطلاعات عمومی در مورد کالا یا خدمات به مشتری ارائه می‌شوند. 

کاتالوگ‌ها از بسیاری جهات محصولاتی مشابه بروشور هستند. اما تفاوت عمده آنها با بروشورها در نحوه معرفی موضوع است. موضوع در کاتالوگ در یک لیست برشمرده شده است. به‌عبارت‌دیگر در کاتالوگ فقط سرفصل‌های موضوع ارائه می‌شود؛ اما در بروشور جزئیات به طور دقیق ذکر شده است. این تفاوت کلیدی بین کاتالوگ و بروشور است. 

تصور کنید برای خرید یخچال به مغازه لوازم‌خانگی مراجعه می‌کنید، فروشنده ابتدا چندین کاتالوگ به شما می‌دهد که در آنها مجموعه‌ای از مدل‌های مختلف یخچال‌های تولید شده از تولیدکنندگان مختلف در قالب یک جدول به همراه تصویر و مشخصات طراحی محصول اصلی برای هر مدل ذکر شده است.

پس از انتخاب و خرید مدل موردنظر خود، در مرحله بعد با بروشور محصول می‌توان اطلاعات دقیق محصول شامل استفاده صحیح، نگهداری، تعمیر، گارانتی و در یک‌کلام تمام اطلاعات موردنیاز محصول را در اختیار مشتری قرارداد.  

کاتالوگ‌ها معمولاً صفحات کمتری نسبت به بروشور دارند و این امکان معرفی محصولات یا خدمات بیشتر را فراهم می‌کند. کاتالوگ‌ها از جنبه‌های دیگر کاملاً شبیه بروشورها هستند.

 اصول توجیه عناصر بصری، اندازه فونت، ابعاد و غیره در کاتالوگ‌ها شباهت زیادی به صفحه‌آرایی در بروشورها دارد، البته باید در نظر گرفت که برخلاف بروشور، کاتالوگ‌ها اغلب تصاویر بیشتری نسبت به متن دارند. 

اندازه برش A4 در کاتالوگ‌ها کاربرد بیشتری دارد. در مورد اندازه تصویر نیز مانند بروشورها به سه عامل بستگی دارد. اکثر کاتالوگ‌ها در این اندازه طراحی و چاپ می‌شود. البته جابجایی آسان نیز از دیگر مزایای کاتالوگ‌ها و بروشورها برشمرده می‌شود.  

با این تفاوت که به دلیل اهمیت جذابیت، تصاویر استفاده شده در کاتالوگ‌ها بیشتر رنگی و باکیفیت هستند، درحالی‌که تصاویر در بروشورها ممکن است به‌صورت تک‌رنگ یا حتی کولاژ ارائه شوند. 

ازآنجایی‌که کاتالوگ‌ها بیشتر برای مقاصد اقتصادی تولید می‌شوند، مخاطب را از طریق تصاویر جذب می‌کنند، اما در بروشور با متون جذاب می‌توان مشتریان را به خرید محصول تشویق کرد. 

در سال‌های اخیر به دلیل مسائل مالی و به‌منظور کاهش هزینه‌ها، ارائه کاتالوگ‌هایی با ویژگی‌های بروشور یا بالعکس بسیار رواج یافته است، اگرچه توصیه نمی‌شود، اما امروزه تولید کاتالوگ - بروشور  متداول شده است. 

تفاوت کلیدی کاتالوگ و بروشور

نقش کاتالوگ در فضای رقابتی تجاری

موفقیت در تجارت بیشتر به اثربخشی بازاریابی بستگی دارد. ارتباط مؤثر با مشتریان احتمالی برای هر مجموعه از اهمیت بالایی برخوردار است و تا آنجا که به این ارتباط مربوط می‌شود، یکی از بهترین و مؤثرترین ابزارهای ارتباطی و تبلیغاتی، کاتالوگ است.

کاتالوگ‌های تبلیغاتی به مدیران و صاحبان مشاغل این امکان را می‌دهد تا اهداف خود را دنبال کرده و به آنها برسند. 

این منبع ارتباطی ارزشمند جزئیات مهم و جامعی را به‌گونه‌ای جذاب و جالب در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و استفاده از کاتالوگ‌ها انتقال اطلاعات را جذاب‌تر و دلپذیرتر می‌کند.

مقایسه کاتالوگ و بروشور 

کاتالوگ فهرستی از اقلامی که به طور سیستماتیک با جزئیات توصیفی مرتب شده‌اند. بروشور جزوه یا جزوه‌ای که حاوی مطالب توصیفی یا تبلیغاتی است.

کاتالوگ‌ها همیشه به طور سیستماتیک مرتب می‌شوند، به‌خصوص بر اساس حروف الفبا طراحی و چاپ می‌شوند. اطلاعات موجود در بروشور ممکن است دارای نظم نباشد.

کاتالوگ‌ها دارای اطلاعات ضروری در مورد محصولات هستند. بروشورها حاوی توضیحاتی از شرکت هستند و موارد مشخصی در بروشورها به مشتریان معرفی می‌شود.

فقط در برخی از کاتالوگ‌ها از تصاویر محصولات استفاده می‌شود. بروشورها با تصاویر جذاب و رنگارنگی چاپ می‌شوند

کاتالوگ‌ها حداقل با چند صفحه طراحی و چاپ می‌شوند. بروشورها معمولاً تک صفحه چاپ می‌شوند. 

کاتالوگ‌ها صحافی یا منگنه می‌شوند. بروشورها تا شده هستند. 

ثبت سفارش کاتالوگ و بروشور

شما می‌توانید سفارش طراحی و چاپ  بروشور یا کاتالوگ را در سایت همچاپ ثبت کنید. هر دو محصول بر اساس الزامات چاپی و مطابق دلخواه شما طراحی و چاپ می‌شود. شما با این دو محصول می‌توانید به‌تمامی اهداف تجاری و تبلیغاتی خود دست پیدا کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات و ویژگی های محصولات با تلفن 42204000-021 واحد پشتیبانی و ثبت سفارشات تماس بگیرید.

مقالات مرتبط
نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید