چهار شنبه 27 تیر 1403
چند تفاوت مهم بین چاپ دیجیتال و چاپ افست | کدام روش بهتر است؟

چند تفاوت مهم بین چاپ دیجیتال و چاپ افست | کدام روش بهتر است؟

1402/01/21-12:00:00 0 425

تفاوت بین چاپ افست و چاپ دیجیتال، به دلیل سبک خدمات، نوع دستگاه‌ها، مزایا و معایب آنها است.

برای چاپ محصولات ابتدا باید بررسی شود کدام نوع چاپ برای آنها مناسب است. از جمله مواردی که در این فرآیند بررسی می‌شوند مشخصات محصول، قیمت مناسب، کاربردی بودن محصول و ... هستند. 

دستگاه‌های چاپ با پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر داشتند، فناوری چاپ را متحول کرده و محصولات با کیفیت، سرعت و دقت بالاتری چاپ می‌شوند.

چاپ دیجیتال را با ویژگی چاپ سرعت بالا می‌شناسند ولی انتخاب آن برای چاپ محصول شما شاید منطقی نباشد. مثلا چاپ کاتالوگ به روش دیجیتال سریعتر انجام می‌شود ولی در تیراژ بالا، بهتر است از روش افست استفاده شود.

در این مقاله به شناخت دو روش و تفاوت‌های آنها می‌پردازیم تا برای چاپ محصولات بتوان بهترین را انتخاب کرد.

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

چند تفاوت مهم بین چاپ دیجیتال و چاپ افست

تفاوت اصلی چاپ افست با چاپ دیجیتال در استفاده از صفحات چاپی است. تفاوت تکنولوژیکی بین دو روش چاپ در نحوه انتقال تصاویر بر روی کاغذ است. این تفاوت بر هزینه راه‌اندازی ماشین آلات چاپگرهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد و در هزینه به مشتری منتقل می‌شود.

در چاپ دیجیتال، هیچ صفحه ای در کار نیست و تونر مستقیماً روی کاغذ قرار می‌گیرد. راه اندازی چاپگرهای دیجیتال نسبت به دستگاه‌های افست راحتتر است و سریعتر انجام می‌شود. از غلتک های الکترواستاتیک به نام درام برای اعمال تونر و افزودن رنگ به کاغذ استفاده می شود. به ازای هر رنگی که باید چاپ شود، در درام‌ها، یک عدد از بار الکترواستاتیکی می‌گیرد که در مرحله بعد به شکل چگالی تونر جذب می‌شود. تونر روی ورق اعمال و روی کاغذ چاپ می‌شود.

در چاپ افست از صفحاتی استفاده می‌شود که بتوان به وسیله آن تصویر را روی لایه لاستیکی انتقال داده و در نهایت روی ورق کاغذ چاپ شود. این صفحات فلزی، حکاکی شده هستند و مرکب به وسیله‌ی آن روی یک ورق کاغذ چاپ می‌شود. چاپ افست عموماً به طور قابل توجهی وقت‌گیر و گران‌تر از روش دیجیتال است. صفحات فلزی  برای هر رنگی که استفاده می‌شود باید حکاکی شوند و روی غلتک‌هایی اعمال شوند که جوهر را مستقیماً روی کاغذ منتقل می‌کنند. سپس، پرس افست باید برای چند دقیقه روی کاغذهای بازیافتی چاپ شود تا زمانی که  کار به درستی اجرا شود.

حال هر کدام از روش‌های چاپ دیجیتال و افست را تعریف کرده و درباره مزایا و معایب آن صحبت می‌کنیم که تفاوت این دو را واضح‌تر بیان کنیم.چاپ افست، همچنین به عنوان لیتوگرافی شناخته می شود، به طور سنتی این چنین روشی با کیفیت است.در این فرآیندجوهر از یک صفحه برای هر رنگ  به یک صفحه لاستیکی روی سطح چاپ منتقل می شود.

به طور معمول، این سازگارترین تکنیک برای تطابق رنگ بوده ، و  از آن برای چاپ فرم ها ، تراکت، بروشورها، کارت های ویزیت و کارت پستال انبوه استفاده می شود.

با این حال، به دلیل ماهیت ثابت چاپ لیتوگرافی، برای محصولات چاپی سفارشی شده که لازم است به اشخاص مختلف ارسال شود چندان مناسب نیست.

قبل از چاپ دیجیتال تمام رنگی، چاپ افست برای کارهای چاپی متغیر برای ایجاد فرم های ثابت و از پیش چاپ شده استفاده می شد که به موجب آن محتوای با جوهر سیاه چاپ می شد. در این روش چاپ به طور قابل توجهی انعطاف‌پذیری آثار هنری، شخصی‌سازی، استفاده از چاپ رنگی جذاب و مدیریت کاغذ اضافی محدود می شود. 

چاپ افست چیست؟

چاپ افست چیست

چاپ افست، به عنوان لیتوگرافی شناخته می شود، به طور سنتی این چنین روشی با کیفیت است. در این فرآیند جوهر از یک صفحه برای هر رنگ به یک صفحه لاستیکی روی سطح چاپ منتقل می شود.

به طور معمول، این سازگارترین تکنیک برای تطابق رنگ بوده ، و  از آن برای چاپ فرم ها ، تراکت، بروشورها، کارت های ویزیت و کارت پستال انبوه استفاده می شود.

با این حال، به دلیل ماهیت ثابت چاپ لیتوگرافی، برای محصولات چاپی سفارشی شده که لازم است به اشخاص مختلف ارسال شود چندان مناسب نیست.
قبل از چاپ دیجیتال تمام رنگی، چاپ افست برای کارهای چاپی متغیر برای ایجاد فرم های ثابت و از پیش چاپ شده استفاده می‌شد که به موجب آن محتوای با جوهر سیاه چاپ می‌شد. در این روش چاپ به طور قابل توجهی انعطاف‌پذیری آثار هنری، شخصی‌سازی، استفاده از چاپ رنگی جذاب و مدیریت کاغذ اضافی محدود می‌شود.

مزایای برتر چاپ افست

چاپ افست، برای چاپ سفارش‌های با تیراژ بالا مقرون به صرفه است. در این روش از چهار رنگ CMYK استفاده می‌شود. هر پلیت حاوی یکی از این رنگ‌ها است که از سیلندر به روکش لاستیکی یا غلطک‌ها و سپس به کاغذ منتقل می‌شوند.

 • با کیفیت بالا برای هر پروژه
  با چاپ افست، می‌توانید هر بار انتظار تصویر چاپ شده با کیفیت بالا را داشته باشید. کارشناس چاپ می‌تواند جریان مرکب را در چهار صفحه رنگی کنترل کند، به این صورت ضایعات کمتری از کاغذ و جوهر وجود دارد و در ضمن راحت‌تر می‌توان کنتراست‌های رنگی را کنترل کرد.
 • هزینه کمتر و تنظیمات سریع
  با تنظیم صحیح اولیه می‌توان ثبات و سرعت روند کار را در تیراژ بالا تضمین کرد. کیفیت تصاویر رضایت بخش است و هزینه کمتری را پرداخت می‌کنید.
 • مناسب برای چاپ محصولات در تیراژ بالا
  چاپ افست بهترین انتخاب برای سفارشات چاپی تیراژ بالا است که در آن تصاویر با کیفیت بالا چاپ می‌شود.

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال چیست

چاپ دیجیتال فرآیند چاپ تصاویر به طور مستقیم بر روی انواع سطوح چاپی است. روش های مدرن چاپ مانند لیزر و جوهر افشان به چاپ دیجیتال معروف هستند. در این روش ها صفحه یا روکش به کار نمی رود، بلکه از جوهر یا تونر مایع برای انتقال رنگ به سطح چاپی استفاده می شود. در فناوری جوهر افشان از یک سری نازل استفاده می شود که قطرات ریز جوهر را مستقیماً روی سطح چاپ می پاشند در حالی که در چاپ لیزری از تونر خشک برای چاپ استفاده می شود.

ثابت شده که روش دیجیتال بهترین و کارآمدترین روش بوده، به دلیل این که می توانید تصاویر تمام رنگی را روی کاغذ سفید چاپ کنید. در این روش می توان به راحتی تصاویر را چاپ کرد. چاپ خیلی ساده بوده و در ضمن مقدار کاغذ هرگز از نیاز پیش بینی شده تجاوز نمی کند.  چاپ دیجیتال با تکامل فناوری‌ها و قابلیت‌های پیشرفته، بازار پرتیراژ را با موفقیت تسخیر کرده است.

به لطف کیفیت بالا و قابلیت های چاپ داده های متغیر، چاپ دیجیتال مناسب ترین انتخاب برای چاپ در نظر گرفته می شود. براساس جدیدترین پیشرفت ها می توان از  مزایای افست در روش دیجیتال استفاده کرد. با این کار می توان این روش مدرن را متحول کرد.

مزایای برتر چاپ دیجیتال

مزایای غیرقابل انکار و فزاینده‌ای برای استفاده از چاپ دیجیتال وجود دارد. از آنجایی که نیازهای کسب و کار متنوع می‌شود، کارآمدترین و راحت‌ترین روش‌ها به جزء اصلی فناوری چاپ تبدیل شده‌اند. تجهیزات چاپ دیجیتال امروزی یکی از پیشرفته‌ترین تجهیزات موجود در بازار است.

 • امکان تنظیمات سریع چاپگر
  چاپگرهای دیجیتال در مدت زمان کوتاهی تنظیم می‌شوند. می‌توان محتوا را از یک فایل دیجیتالی که مشتری آن را ارسال کرده چاپ نمود. با این کاربدون حضور کاربر سفارش‌ها چاپ شده می‌توان به سرعت آنها را تکثیر کرد.
 • سفارشات شخصی سازی شده
  از آنجایی که سفارشات شخصی سازی شده عنصری حیاتی برای برقراری ارتباط مؤثر با مشتری به شمار می‌رود، کسب‌وکارها نیز به شخصی‌سازی لوازم و ابزارها بسیار اهمیت می‌دهند. با روهای سفارشی‌سازی، هر محصول می‌تواند به طور منحصربه‌فردی متعلق به یک سازمان باشد. این کار باعث می‌شود که بتوان به نحو موثری بر مشتری تاثیر گذاشت.

نام‌ها، آدرس‌های پستی، داده‌های شخصی‌سازی‌شده، و پیام‌های هدفمند به راحتی برای هر یک از محصولات چاپ شده در فرآیند چاپ اعمال می‌شوند.

 • بهبود کیفیت چاپ
  کیفیت چاپ افست و دیجیتال نزدیک به هم است. چاپ جوهر افشان به انقلابی در این صنعت است که به بالاتر رفتن کیفیت و سرعت این روش نیز کمک کرده است. در چاپ دیجیتال به همراه با شیوه‌های مدیریت رنگ با نرم‌افزار، می‌توان محصولات چاپی را با کیفیت بالا چاپ کرد. دیجیتال در مقایسه با افست از خیلی جهات قابل اعتماد است.
 • سازگار با محیط زیست
  در چاپ دیجیتال مقادیر دقیق جوهر و تونر برای جلوگیری از ضایعات مشخص می‌شود. مرکب و تونرهای سازگار با محیط زیست هستند. همچنین در چاپ دیجیتال نیاز به شستشوی صفحات با مواد شیمیایی مضر در پایان فرآیند چاپ نیست.

همانطور که در توضیحات بالا مطالعه کردید، چاپ دیجیتال و افست هر دو از کیفیت بالا برخوردار هستند. هر یک از این روش‌های چاپی برای محصول خاصی مناسب هستند. همچاپ برای چاپ محصولات به روش‌های دیجیتال وافست، از دستگاه‌های ساخته شده با فناوری روز استفاده می‌کند.

مهم‌ترین قسمت در انتخاب روش چاپ، توجه به تیراژ، متریال، رنگ‌ها و در کل نوع سفارش چاپی است. این چند مورد تعیین کننده نوع چاپ هستند و بر اساس آنها می‌توان قیمت نهایی محصول را محاسبه کرد.

جهت آشنایی با متریال‌های چاپی مورد استفاده در همچاپ به صفحه نمونه محصولات و متریال همچاپ مراجعه کنید.

 

مقالات مرتبط