چهار شنبه 27 تیر 1403
انواع هولوگرام و برچسب‌های امنیتی | کاربردهای هولوگرام

انواع هولوگرام و برچسب‌های امنیتی | کاربردهای هولوگرام

1402/04/07-17:00:00 0 297

هولوگرام چیست؟ معرفی و ماهیت هولوگرام

هولوگرام یا همان برچسب امنیتی، برچسبی است که جهت تضمین اصالت و امنیت روی محصول قرار می‌گیرد. هولوگرام شامل الگو، اعداد، حروف، شکل و یا تصاویر است که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا ساخته می‌شوند. ساخت هولوگرام با استفاده از فناوری هولوگرافی انجام می‌شود. این محصول شامل تصاویر سه بعدی و انعکاسی است که با تغییر زاویه‌ی دید، تغییر شکل می‌دهد. هولوگرام یا برچسب‌های امنیتی می‌توانند شامل رمزگذاری  یا کد یکتا جهت تایید اصالت کالا باشند.

هولوگرام چطور ساخته می شود؟

در ساخت هولوگرام از فناوری نوری استفاده می‌شود. در فرآیند تولید و چاپ هولوگرام، یک لایه شیشه شفاف روی یک صفحه نوری قرار می‌گیرد، سپس تصویر با استفاده از لیزر روی صفحه نوری پخش می‌شود. با انعکاس نور از لایه شیشه‌ای و صفحه نوری، تصویر سه بعدی هولوگرام ساخته می‌شود. این فناوری برای ساخت هولوگرام‌های متنوع در صنایع مختلف از جمله فضایی، پزشکی، تبلیغات و... استفاده می‌شود.

هولوگرام چیست و چه کاربردهایی دارد

کاربرد هولوگرام در کسب و کارها

از جمله کاربردهای هولوگرام که در همچاپ تولید می‌شود، برای استفاده در صنایع، فروشگاه‌ها، داروسازی، فناوری اطلاعات می‌توان نام برد. این برچسب‌ها می‌توانند مستقیما روی محصول یا بسته‌بندی بیرونی آن قرار گیرند و به منظور جلوگیری از تقلب و سرقت محصولات استفاده می‌شوند. اطلاعاتی که روی هولوگرام درج می‌شود شامل کشور تولید کننده، شرکت تولید کننده، تاریخ تولید و اطلاعاتی که موجب اطمینان مشتری از خرید محصول می‌شود.

هولوگرام به روش چاپ افست تولید شده و نتیجه‌ی مهم این فرآیند، ایجاد رابطه‌ی مطلوب مدت بین مشتری و تولید کننده است.

انواع هولوگرام‌ها و برچسب‌های امنیتی

 • هولوگرام دو بعدی

این نوع هولوگرام که به صورت دو بعدی است و بیشتر برای برچسب‌های کارت‌های اعتباری و تجاری استفاده می‌شود. در این محصول یک تصویر سه بعدی با روش خاصی به صورت دو بعدی نمایش داده می‌شود. در این فرآیند تصویر به کمک نور لرزانده شده و روی یک صفحه شیشه‌ای نمایش داده می‌شود.

از هولوگرام دوبعدی برای استفاده در کارت شناسایی، کارت اعتباری، سکه‌ها و ... مناسب هستند.

 • هولوگرام سه بعدی

برای تولید هولوگرام سه بعدی نیز از تصویر سه بعدی و فناوری لیزر و نورپردازی استفاده می‌شود. به این صورت که تصویر به صورت یک جسم سه بعدی نمایش داده می‌شود. هولوگرام سه بعدی برای شاخه مختلفی از علم، فرهنگ، فناوری، تبلیغات و ... استفاده می‌شود.

انواع هولوگرام و برچسب های امنیتی در مدلهای دو بعدی، سه بهدی و غیره

 • هولوگرام عمومی یا آماده

هولوگرام عمومی برای از نظر امنیتی هیچکدام از مولفه‌های آن را ندارد و فقط یک برچسب است که کلمه Original روی آن درج شده است. این لوگو ارزان‌ترین لوگو است.

مزایای هولوگرام

با توجه به اینکه هولوگرام به عنوان یک فناوری نوظهور است، احتمالا در آینده به پیشرفت‌های ببشتری رسیده، به میزان بیشتری استفاده خواهیم کرد و طبعا مزایای بیشتری را درک می‌کنیم. از جمله مزایای مهم هولوگرام افزایش کارایی و بهبود تجربه کاربران در بسیاری از صنایع است.

در ادامه چند مورد از مزایای محسوس‌تر هولوگرام را نام می‌بریم:

 1. افزایش اعتماد مشتری:
  مشاهده برچسب هولوگرامی روی محصولات، موجب تضمین اصالت کالا است. به این صورت مشتری هنگام خرید از اصالت و کیفیت محصول اطمینان حاصل می‌کند.
 2. جلوگیری از کپی
  به دلیل حفظ امنیت و جلوگیری از کپی کردن، هولوگرام کاملا منحصر بفرد ساخته می‌شود. در صورتی که کسی بخواهد از کالای شما کپی کند، برای تولید هولوگرام به مشکل می‌خورد و نمی‌تواند هولوگرام دقیقا مثل آن را کپی کند.
 3. استفاده ساده و آسان
  هولوگرام را به آسانی می‌توان روی محصول یا بسته بندی آن چسباند. باز کردن هولوگرام مانند برچسب و استیکر است و به دانش خاصی نیاز ندارد.
 4. جلوگیری از تقلب
  هولوگرام‌ها در مرحله تولید پیچیدگی خاصی دارند که تقلب در تولید آنها و محصولات بسیار کمتر می‌شود و با عدم نصب هولوگرام می‌توان محصولات اصل و کپی را شناسایی کرد.
 5. قابلیت اطمینان از ردیابی محصول
  به برچسب‌های هولوگرامی را می‌توان اطلاعات مهمی مانند ردیابی و تاریخچه محصول اضافه کرد. اگر زمانی برای محصول مشکی پیش بیاید توسط هولوگرام می‌توان آن را پیگیری کرد.

مزایای انواع هولوگرام و برچسب امنیتی

کاربردهای هولوگرام امنیتی

در کل، هولوگرام‌های امنیتی برای جلوگیری از تقلب و کپی محصولات بسیار کاربردی و مفید هستند.
از کاربردهای هولوگرام امنیتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پاسپورت و کارت شناسایی
  یکی از کاربردهای معروف هولوگرام که زیاد مشاهده می‌کنیم، استفاده از آن در پاسپورت و کارت شناسایی است. کپی کردن هولوگرام‌های این دو مورد بسیار دشوار است.
 2. اسناد مهم و رسمی سازمان‌ها
  برای جلوگیری از کپی اسناد رسمی و مهم سازمان‌ها مانند قراردادها، اسناد بانکی و ... روی آنها می‌توان هولوگرام‌های امنیتی چسابند.
 3. بسته‌بندی انواع محصولات
  برای جلوگیری از تقلب در طرح‌های خاص و محصولات برند می‌توان از هولوگرام امنیتی روی بسته بندی استفاده کرد.
 4. سکه، اوراق بهاردار و ...
  برای اوراق بهاردار، سکه و ... نیز می‌توان از هولوگرام امنیتی استفاده کرد تا ساخت نسخه تقلبی آنها را دشوار ساخت.
 5. محصولات الکترونیکی
  محصولات الکترونیکی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند نیز توسط تولید کننده‌ها با استفاده از هولوگرام اختصاصی شده و از کپی و تقلب در آنها جلوگیری می‌شود.

کاربرد انواع هولوگرام و برچسب امنیتی

امنیتِ هولوگرام امنیتی

برچسب های هولوگرامی از تکنولوژی های مختلفی برای افزایش سطح امنیت استفاده می کنند. یکی از ویژگی های مهم برچسب های هولوگرامی، وجود الگوهای پیچیده و ساختارهای سه بعدی است که تقلید آنها برای تقلید کنندگان بسیار دشوار است. همچنین، تولید برچسب های هولوگرامی با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، نظیر لیزر، تغییر رنگ و حروف نورانی، اجازه می دهد تا برچسب به طور قابل ملاحظه ای از یک برچسب تقلبی تفکیک شود.

در کل، سطح امنیت در برچسب های هولوگرامی به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و تکنولوژی های پیشرفته ای که در تولید آنها استفاده می شود، بسیار بالاست.

 

مقالات مرتبط
نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید