چهار شنبه 30 خرداد 1403
پلات زدن در نقاشی یعنی چه؟ | پلات در نقاشی

پلات زدن در نقاشی یعنی چه؟ | پلات در نقاشی

1402/09/04-20:01:44 0 698

پلات زدن یکی از تکنیک‌های متداول در نقاشی است که با استفاده از رنگ‌های مختلف، به منظور بهبود پویایی و جلوه‌ی بصری آثار هنری، به کار می‌رود. در این تکنیک، رنگ‌های مختلف در فضایی کنار هم قرار گرفته و به صورت افقی یا عمودی پر شده و بر خلاف تکنیک رنگ آمیزی معمول، لایه‌های تکراری از همان رنگ استفاده نمی‌شود. در واقع، پلات زدن باعث می‌شود تا رنگ‌ها در نقاشی به صورت هماهنگ تری با یکدیگر ترکیب شوند و تمام شوند و تصویر بصری متناسب با نیاز هنرمند به وجود آید. این تکنیک معمولا برای نقاشی‌های ساده یا آبستره استفاده می‌شود و در صورت استفاده صحیح، تاثیر زیادی دارد.

چاپ نقاشی به روش چاپ پلات

چاپ نقاشی به روش چاپ پلات

می‌توانید نقاشی خود را با استفاده از پلات چاپ کنید. برای چاپ نقاشی، اولین گام طراحی آن در یک نرم افزار گرافیکی مانند Adobe Photoshop یا CorelDraw است. سپس می‌توانید فایل طراحی شده را به فرمت قابل قبول توسط پلات جهت چاپ تبدیل کنید.

دستگاه چاپ پلات، دستگاهی است که توسط آن می‌توانید طرح‌های گرافیکی را روی کاغذ و یا سایر سطوح چاپ کنید. این دستگاه برای چاپ حجمی و تعداد بالای کپی مناسب است و به صورت صنعتی به کار می‌رود. توجه کنید که برای چاپ نقاشی با پلات، نیاز به تجهیزات و دانش کافی در زمینه چاپ و گرافیک دارید.

چاپ نقاشی روی کنواس

برای چاپ نقاشی روی کنواس، ابتدا باید تصویر نقاشی را در قالب فایل دیجیتالی با وضوح بالا ذخیره کنید و بعد آن را روی کنواس چاپ نمایید. قبل از انجام چاپ باید به دقت مشخص کنید که کنواس شما چه اندازه‌ای است و با چه نوع جوهری چاپ شود تا تصویر با کیفیت باشد.

جهت اطلاع از نحوه انجام کار و دریافت مشاوره رایگان با همچاپ تماس بگیرید. تلفن : 42204000-021

چاپ نقاشی روی کنواس

مهم ترین موارد کاربرد چاپ پلات

چاپ پلات در صنعت چاپ، به خاطر دقت بالا و قابلیت چاپ تصاویر بزرگ، بسیار مفید است.

 1. چاپ پوسترهای بزرگ: در صنعت چاپ، پلات برای چاپ پوسترهای بزرگ با دقت بالا به کار می‌رود.
 2. تبلیغات: در تبلیغات، چاپ پلات برای چاپ تابلوهای تبلیغاتی، بنرها استفاده می‌شود.
 3. چاپ بر روی مواد با ضخامت زیاد: پلات برای چاپ بر روی مواد با ضخامت زیاد مانند تخته پلاستیک، فلز و چوب به کار می‌رود.
 4. چاپ نمونه: در صنعت چاپ، پلات برای چاپ نمونه‌های اولیه یک محصول قبل از تولید به کار می‌رود.
 5. طراحی صنعتی: در خطوط صنعتی، پلات برای چاپ طرح‌های سه بعدی، نقشه‌های ساخت قطعات
 6. فضای باز: در فضای باز، پلات برای چاپ ساینیج استفاده می‌شود.
 7. چاپ بر روی مواد بدون جذب جوهر: در چاپ پلات از جوهر های اسیدی استفاده نمی شود و این باعث می‌شود که مواد یا سطوحی که جذب جوهر نمی‌کنند نیز بر روی آن‌ها قابل چاپ باشد.
 8. چاپ لوگو و برند: در صنعت چاپ، پلات برای چاپ لوگو و برند محصولات به کار می‌رود.

مزایای چاپ پلات کدام ها هستند؟

مزایای چاپ پلات

چاپ پلات یک فرایند صنعتی که در آن از یک فایل مهندسی برای ساخت قطعات استفاده می‌شود. برخلاف دیگر روش‌های ساخت، پلات به وسیله کامپیوتر و با استفاده از نرم‌افزارهای CAD ، CAM و CAE چاپ می شود.

 1. دقت بالا: چاپ پلات با استفاده از تجهیزات پیشرفته، دقت بالایی دارد.
 2. تنوع: با استفاده از چاپ پلات، قطعات با شکل و اندازه‌های مختلف ساخته می شوند.
 3. تولید محصولات پیچیده: با استفاده از چاپ پلات، می‌توان قطعات پیچیده را چاپ و تولید کرد.

مزایای چاپ پلات در نقاشی

پلات یک فرایند چاپ صنعتی است که با استفاده از دستگاه های خاص، تصاویر و نقش های طراحی شده را بر روی مواد مختلفی مانند کاغذ، پارچه، چوب، شیشه و... چاپ می کند.

مزایای چاپ پلات در نقاشی

 1. دقت بالا: چاپ پلات به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته، بسیار دقیق و با کیفیت بالاست و توانایی چاپ جزئیات کوچک را دارد.
 2. سرعت بالا: با استفاده از پلات، می توانید تصاویر و نقش های خود را در زمان کمتری چاپ کرده و در نتیجه زمان و هزینه بیشتری را صرفه جویی کنید.
 3. چاپ در سایزهای مختلف: با استفاده از چاپ پلات، می توانید تصاویر و نقش های خود را در اندازه های مختلف چاپ کنید و در نتیجه محصولات متنوعی را ارائه دهید.
 4. قابلیت چاپ بر روی مواد مختلف: چاپ پلات، قابلیت چاپ بر روی مواد مختلفی مانند کاغذ، پارچه، چوب، شیشه و... را دارد و شما می توانید تصاویر و نقش های خود را بر روی هر یک از این مواد چاپ کنید.
 5. قابلیت تکثیر بالا: چاپ پلات، قابلیت تکثیر بسیار بالایی را دارد و شما می توانید تعداد زیادی از تصاویر و نقشه های خود را چاپ کنید.

در کل، چاپ پلات به عنوان یک فرایند چاپ صنعتی، در نقاشی می تواند مزایای زیادی داشته باشد و به شما کمک می کند تصاویر و نقش های خود را با کیفیت بالا، در زمان کوتاه و با قابلیت چاپ بر روی مواد مختلفی، تولید کنید.

نحوه چاپ با پلات

نحوه چاپ با پلات

چاپ پلات طی فرایندی صورت می گیرد. ابتدا کاغذ روی دستگاه پلات ثابت می شود. می توان فایل پلات را از طریق کامپیوتر چاپ کرد. کاغذهای مناسب چاپ پلات 80 گرمی کوتد و معمولی هستند. کاغذ کوتد در دو نوع مات و براق در بازار وجود دارد. تصاویر چاپ شده در هر دو نوع کاغذ کوتد، براق دیده می شوند.

جمع بندی

چاپ پلات در نقاشی یکی از متداول ترین روش هایی است که استفاده می شود. با این روش می توان ساینیج را طراحی و چاپ کرد. از آن جایی که از کاغذهای با کیفیت برای این نوع چاپ استفاده می شود بنابراین می توان ادعا کرد که نتیجه کار، شفاف و جذاب خواهد بود.

مقالات مرتبط