جمعه 11 خرداد 1403
اصول تبلیغ در نقاط خرید و فروش فروشگاه

اصول تبلیغ در نقاط خرید و فروش فروشگاه

1401/9/21 - 18:5:52 0 330

اهمیت نقاط خرید و فروش

نقاط خریدوفروش فروشگاهی بسیار مهم هستند. افراد زمانی که داخل فروشگاه هستند، ترجیح می‌دهند که محصولات بیشتری را خریداری کنند. 
به همین دلیل است که فروشگاه‌ها در قسمت‌های مختلف فروشگاه از محصولات نقاط خریدوفروش استفاده می‌کنند.

فروشگاه‌های کوچک و بزرگ متناسب با اندازه فروشگاه از تبلیغات نقطه خرید استفاده می‌کنند. توجه و اجرای این موضوع موجب افزایش فروش فروشگاهی خواهد شد. 

بازاریابی نقطه فروش 

بازاریابی نقطه‌ای به تمام تلاش‌هایی اطلاق می‌شود در نقطه‌ای که خرید واقعاً انجام می‌شود، فروش را افزایش می‌دهد.  اساساً این مورد حول یک صندوق پول می‌چرخد (اگرچه یک نقطه خرید برای یک کسب‌وکار ممکن است یک میز جلسه یا یک صفحه اینترنتی باشد) و جزء اصلی محیط‌های خرده‌فروشی و رستوران است.

متداول‌ترین روش بازاریابی در محل فروش، نمایش کالا است، درحالی‌که روش‌های دیگر شامل استفاده از ساینیج، رسید، و فروش پیشنهادی توسط خرده‌فروش با محصولات نقطه فروش است.

تأثیر تبلیغ در نقاط خریدوفروش

هرچقدر که محصولات نقطه خریدوفروش به نحو مؤثری طراحی شده باشند. به همان اندازه موجب افزایش فروش خواهند شد. مناسب بودن محصولات نقطه خریدوفروش در این زمینه نقش مؤثری ایفا می‌کند. البته نوع و قالب فروشگاهی نیز در انتخاب این محصولات تأثیر به سزایی دارد.

استراتژی فروش برای هر یک از محصولات نقطه خریدوفروش لازم و ضروری تلقی می‌شود. فروشگاه‌های بزرگ لازم است که از استراتژی‌های جداگانه‌ای استفاده کنند. در فروشگاه‌های بزرگ لازم است که استراتژی درست و مناسبی اتخاذ شود. تا بتوان نتیجه مطلوب را دست آورد.

ضرورت برنامه‌ریزی و استراتژی فروش

برنامه‌ریزی و استراتژی فروش در هر فروشگاه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. هرچقدر که استراتژی فروش دقیق مشخص شده باشد به همان اندازه می‌توان فروش مؤثری را تجربه کرد. 
جذابیت‌های بصری در این زمینه نقش مؤثری ایفا می‌کنند.  جاذبه‌های بصری به افزایش فروش کمک می‌کند. تبلیغات جدید و مشتری‌مدار را نیز نباید نادیده گرفت.

اهمیت تبلیغ در فروشگاه‌های بزرگ 

از آن جایی که تعداد مشتریان در فروشگاه‌های بزرگ نسبت به کوچک بیشتر است. مساحت فروشگاه‌های بزرگ به‌قدری زیاد است که می‌توان چندین نوع محصول را به نمایش گذاشت. البته فروشگاه‌های بزرگ کار تبلیغات را به شرکت‌های تبلیغاتی واگذار می‌کنند. 
ماکت‌های حجمی در این میان محصول چندان جدیدی نیستند. بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ از این محصول استفاده می‌کنند. 
زیبایی و جذابیت ماکت‌های حجمی تأثیر به سزایی در افزایش فروش دارد. مشاوره با کارشناسان موجب خواهد شد تا بتوانید بازاریابی را به روش اصولی انجام دهید. 
هماهنگی طرح فروش و محصول عامل دیگری است که باعث افزایش فروش می‌شود. خلاقیت موجب خواهد شد تا نسبت به رقبای خود متمایز دیده شوید. 
مشخص شده زمانی که مشتریان در فروشگاه حضور دارند نسبت به خرید اضافی کالا یا خدمات تصمیم می‌گیرند. 
به همین دلیل است که در این نقطه میزان تبلیغات متریال‌های حجمی و بصری افزایش می‌یابد. این تحول منجر به ایجاد بازاریابی به روش مستقیم شد. 
اگرچه خرده‌فروشان نیز به‌تدریج متمایل شدند که در نقطه خرید مشتریان از این محصولات استفاده کنند. تبلیغات در این حوزه گاهی مواقع ساده و برخی اوقات پیچیده شده است. 
هدف از اجرای این تبلیغات، مشخص‌سازی حوزه فعالیت فروشگاه است. البته برخی از کسب‌وکارها مخالف این نوع تبلیغات هستند. 
این نوع از روش بازاریابی را بنام بازاریابی مقوایی می‌نامند. بر این باور هستند که مساحتی از فروشگاه را اشغال می‌کند. حتی در برخی مواقع مانع تردد آزاد مشتریان می‌شود. 

روش تبلیغ در نقطه خرید

تبلیغات در این حوزه موجب توسعه صنعت چاپ دیجیتال شده است. امروزه چاپ دیجیتال در مقایسه با روش‌های قدیمی چاپ، توسعه‌یافته است. به دلیل چاپ راحت و آسان خیلی از مدیران کسب‌وکار تمایل دارند که در این حوزه تبلیغ کنند. 
آینده تبلیغ در نقطه خرید دنیای جذابی را نوید می‌دهد. ابزارهای تبلیغ در نقطه خرید به‌تدریج توسعه‌یافته‌اند. استفاده سهل و آسان موجب شده که مدیران کسب‌وکارهای مختلف نسبت به استفاده از آن‌ها تمایل داشته باشند. 
تبلیغات جذاب باعث جذب مشتریان می‌شود. در نتیجه می‌توانید محصول یا خدمات بیش‌تری را به فروش برسانید. 

چینش اصولی محصولات فروشگاهی 

تبلیغات نقطه خرید موجب می‌شود که محصولات فروشگاهی به‌صورت اصولی چینش شوند. 
در برخی مواقع به دلیل چینش غیراصولی محصولات، مشتریان کالاها را پیدا نمی‌کنند، بنابراین بدون خرید کالایی، فروشگاه را ترک می‌کنند. 
محصولات نقطه خرید با تحریک حس خرید کالاهای تبلیغی خارج فروشگاهی شروع می‌شود. 

مهم‌ترین استراتژی‌های فروش

استراتژی فروش موجب می‌شود که بتوانید هر ماه نتایج مطلوب و پیش‌بینی‌شده را به دست بیاورید. برآورده نیازهای مشتریان موجب افزایش اعتبار حرفه‌ای شما خواهد شد. 
شناسایی نیازهای مشتریان در این میان نقش مهمی بازی می‌کند. به‌کارگیری روش‌های کاربردی به شما کمک می‌کند تا بتوانید محصولات را به مشتریان بیشتری عرضه کنید.  

چینش استراتژیک 

فروشندگان بر اساس این روش با نصب محصول‌های تبلیغی روی قفسه یا در محل‌های مختلف فروشگاه، محصولات را معرفی می‌کنند.  
این کار موجب تحریک حس کنجکاوی مشتریان می‌شود. قراردادن محصولات مرتبط در کنار همکار شما را آسان خواهد کرد.  
مشاغل استفاده‌کننده از محصولات نقطه خرید
رستوران‌ها و خرده‌فروشان اغلب از تاکتیک‌های بازاریابی نقطهٔ فروش برای تشویق مشتریان به خرید در لحظه آخر استفاده می‌کنند. 
بااین‌حال، ازآنجایی‌که خرده‌فروش‌ها محصولات کسب‌وکار دیگر را مجدداً می‌فروشند، بازاریابی نقطه‌ای برای هر شرکتی که نزدیک محصولات نقطه فروش یک خرده‌فروش قرار دارد مهم است.

  • فروشگاه‌های مواد غذایی 

معمولاً  محصولات نقطه فروش در بین کالاهای قفسه‌ای قرار می‌گیرد. نوشیدنی‌ها داخل یخچال قرار می‌گیرند. با محصولات نقطه خرید می‌توان میزان فروش را تا  64 برابر افزایش داد. 

  • پمپ‌بنزین‌ها

در پمپ‌بنزین‌ها می‌توان محصولات مکمل‌های مصرفی ماشین را به فروش رساند. محصولات نقطه فروش لازم است که در برابر دیدگان راننده‌ها قرار داشته باشند. 

  • رستوران و فست‌فود

در رستوران و فست‌فودها نیز می‌توان از محصولات نقطه فروش استفاده کرد. شما می‌توانید کلیه محصولات غذایی را با محصولات نقطه فروش به مردم معرفی کنید. 

  • کسب‌وکارهای خرده‌فروشی

در کسب‌وکارهای خرده‌فروشی  می‌توان قطعات کوچک را در کنار صندوق قرارداد. هرچقدر که محصولات مرتبط بیش‌تری را در کنار کالاهای اصلی  قرار دهید به همان اندازه می‌توانید رقم فروش خود را تغییر دهید. 

  • برندها 

بسیاری از برندها با محصولات نقطه فروش می‌توانند فروش کالاهای اصلی را متحول کنند. برندها به روش‌های مختلف از محصولات نقطه فروش استفاده می‌کنند. 

  • سازمان‌های غیرانتفاعی 

سازمان‌های غیرانتفاعی با محصولات نقطه فروش می‌توانند محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی کنند. 

نحوه ایجاد کمپین بازاریابی نقطه فروش

خرده‌فروشان گزینه‌های زیادی در بازاریابی نقطه فروش در دسترس دارند، بنابراین ابتدا باید مشخص کنند که می‌خواهند به چه اهدافی دست یابند.
تولیدکنندگان محصولات همچنین باید محدودیت‌های مکانی را هنگام طراحی محصولات نقطه فروش در نظر بگیرند. 
اغلب نمایندگان را برای بازدید از فروشگاه‌های مختلف می‌فرستند تا محصولات نقطه فروش را توصیه کنند.
این نمایندگان همچنین با خرده‌فروشان برای فضای نمایش مذاکره خواهند کرد. به‌خاطر این که محصولات بسیار بیشتری نسبت به فضای مجاز برای نمایش وجود دارد. 
ممکن است با صاحبان فروشگاه‌ها، یا با دفاتر شرکت‌هایی که بسیاری از فروشگاه‌ها را کنترل می‌کنند، مذاکره شود. 
رستوران‌های فست‌فود و سایر مشاغلی که در آن‌ها تصمیمات خرید مشتریان بر اساس محصولات نقطه فروش گرفته می‌شود.
ممکن است خط‌مشی‌ها و آموزش‌هایی را ایجاد کنند که فروش پیشنهادی را ترویج می‌کند که می‌توان محصولات بیش‌تری را پیشنهاد داد. 

مهم‌ترین مشاغل بازاریابی نقطه فروش

بازاریابی 

مدیر بازاریابی با خرده‌فروشان در مورد نحوه استفاده از محصولات نقطه فروش مذاکره می‌کند. در این زمینه لازم است که در مورد نظام بازار تحقیق کنید. 
همچنین در مورد رفتار مصرف‌کننده، قیمت‌گذاری و نحوه استفاده از محصولات نقطه فروش لازم است که تحقیق و پژوهش‌هایی به انجام برسد. 

آموزش و مهارت

مدیران بازاریابی حداقل دارای مدرک لیسانس در بازاریابی یا مدیریت بازرگانی هستند که همراه با چندین سال تجربه در بازاریابی تجارت به مصرف‌کننده و تجارت به تجارت است. 
آموزش آماده‌سازی آنها برای این حرفه شامل کلاس‌های بازاریابی، تحقیقات بازار و مدیریت کسب‌وکار است.

تبلیغات

ایده‌های خلاقانه برای تبلیغات و نمایش‌هایی که می‌توانند در محل فروش اجرا شوند، ارائه می‌شود. 

تحلیلگر بازار

از روش‌های مختلف (از جمله مصاحبه، تجزیه‌وتحلیل آماری و فناوری ردیابی چشم) برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد فعالیت و عادات مشتریان در محل فروش استفاده می‌شود. 
تقاضا محصولات یک شرکت در یک محیط خرده‌فروشی خاص، و همچنین سطح انگیزه کلی شناسایی می‌شود. 
نتایج تاکتیک‌های بازاریابی نقطه فروش را ارزیابی کنید و توصیه‌های مبتنی بر داده را در مورد استراتژی و اجرا ارائه دهید

تمایز با محصولات نقطه خریدوفروش همچاپ

شما با محصولات نقطه فروش می‌توانید کالا و کسب‌وکار خود را به مشتریان، به‌صورت  اصولی و هوشمندانه معرفی کنید. 
محصولات با متریال‌های بادوام طراحی و ساخته می‌شود. جذابیت و دوام مشخصه‌های محصولات نقطه فروش همچاپ محسوب می‌شود. 

 

مقالات مرتبط
نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید