پنج شنبه 03 بهمن 1402
رنگ آبی از ترکیب چه رنگهایی است؟

رنگ آبی از ترکیب چه رنگهایی است؟

1402/09/22-10:35:22 0 2762

آبی جزء رنگ‌های اصلی محسوب می‌شود. با ترکیب رنگ‌های اصلی می‌توان رنگ‌های دیگری را ایجاد کرد. البته می‌توان آبی را در سایه‌های کم رنگ یا پر رنگ ایجاد کرد. در هر صورت برای ایجاد رنگ‌های دیگر، بهتر است که از آبی هم استفاده شود.

رنگ آبی چگونه ایجاد می‌شود و چه ترکیبی دارد؟

رنگ آبی جزء رنگ‌های اصلی محسوب می‌شود. با ترکیب رنگ‌های اصلی می‌توان رنگ‌های دلخواه را ایجاد کرد. استفاده از تکنولوژی‌های مختلف چاپ نیز می‌تواند مؤثر باشد. به عنوان مثال، چاپ دیجیتال امکان انطباق دقیق‌تر با رنگ مورد نظر را فراهم می‌کند و این امر می‌تواند به ایجاد رنگ‌های آبی با دقت بالا کمک کند.

رنگ آبی چگونه ایجاد می‌شود ، ترکیبات رنگ آبی

رنگ‌های اصلی و فرعی

رنگ‌های ابتدایی یا اصلی، رنگ‌هایی هستند که نمی‌توان آن‌ها را از ترکیب دیگر رنگ‌ها به دست آورد. این رنگ‌ها شامل قرمز، آبی و زرد می‌شوند. در حالی که رنگ‌های فرعی، رنگ‌هایی هستند که از ترکیب دو رنگ اصلی به دست می‌آیند. مثال‌هایی از رنگ‌های فرعی شامل سبز (از ترکیب زرد و آبی)، بنفش (از ترکیب قرمز و آبی) و نارنجی (از ترکیب قرمز و زرد) است.

رنگ‌های ترکیبی

رنگ‌های ترکیبی، رنگ‌هایی هستند که از ترکیب دو یا چند رنگ اصلی یا فرعی به دست می‌آیند. این رنگ‌ها معمولاً با ترکیب مختلف از رنگ‌های اصلی یا فرعی به وجود می‌آیند و می‌توانند به صورت متنوعی درجه‌ها و سطوح رنگی مختلف داشته باشند. برخی از مثال‌های رنگ‌های ترکیبی شامل قهوه‌ای (از ترکیب قرمز و سبز)، آبی سیر (از ترکیب آبی و سبز) و صورتی (از ترکیب قرمز و سفید) است.

مکمل های رنگ آبی ، ترکیب رنگ آبی

رنگ‌های مکمل

رنگ‌های مکمل، رنگ‌هایی هستند که در دایره رنگی مکمل یکدیگر هستند، به این معنی که وقتی این دو رنگ را ترکیب کنید، با یکدیگر ترکیب شده و سفید تولید می‌شود. به عبارت دیگر، رنگ مکمل رنگی است که با رنگ اصلی دیگر ترکیب شده و سفید تولید می‌کند. برخی از مثال‌های رنگ‌های مکمل شامل زرد و بنفش، آبی و نارنجی، قرمز و سبز می‌باشد. استفاده از رنگ‌های مکمل در طراحی و هنر، می‌تواند به تعادل و هماهنگی بین رنگ‌ها کمک کند و جذابیت زیادی به اثر نهایی ببخشد.

رنگ‌های گرم و سرد

رنگ‌های گرم و سرد دو دسته اصلی از رنگ‌ها هستند که بر اساس احساسات و اثرات ذهنی‌شان دسته‌بندی می‌شوند. رنگ‌های گرم شامل قرمز، نارنجی، زرد و رنگ‌های مشتق از آن‌ها می‌باشند. این رنگ‌ها به دلیل نزدیکی به طیف نور خورشید و گرما و انرژی را به ذهن می‌آورند. رنگ‌های سرد شامل آبی، بنفش، سبز و رنگ‌های مشتق از آن‌ها می‌باشند. این رنگ‌ها احساس سرمایی و آرامش را به ذهن می‌آورند. استفاده از رنگ‌های گرم و سرد در طراحی و هنر، می‌تواند تأثیر بزرگی بر احساسات و تجربه تماشاگران و مخاطبان داشته باشد.

رنگ‌های گرم و سرد ، ترکیب رنگ آبی

رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی شامل سفید، مشکی، خاکستری و بژ می‌باشند. این رنگ‌ها نه گرم هستند و نه سرد و به دلیل‌عدم داشتن حس گرما یا سرما، به عنوان رنگ‌های خنثی شناخته می‌شوند. این رنگ‌ها به عنوان پس زمینه یا رنگ پایه در طراحی‌های هنری استفاده می‌شوند و معمولاً برای تعادل و تحکم در کنار رنگ‌های گرم و سرد به کار می‌روند. به دلیل خنثی بودن، این رنگ‌ها اغلب به عنوان پس‌زمینه یا برای تأکید بر رنگ‌های دیگر استفاده می‌شوند و تأثیر حسی چندان قوی ندارند.

رنگ آکسان

رنگ آکسان یک رنگ خنثی است که از ترکیب سفید و خاکستری به دست می‌آید. این رنگ به عنوان یک رنگ خنثی بسیار محبوب است و در طراحی داخلی، مد، هنر و دکوراسیون استفاده می‌شود. رنگ آکسان به دلیل ظاهر آرامش‌بخش و انعطاف‌پذیری‌اش، برای ایجاد تعادل و هماهنگی در فضاهای مختلف بسیار مناسب است. این رنگ می‌تواند به عنوان پس‌زمینه برای رنگ‌های دیگر استفاده شود و همچنین به تنهایی نیز می‌تواند جذابیت خاصی داشته باشد.

رنگ زمینه

رنگ زمینه ، ترکیب رنگ آبی

رنگ زمینه برای پس‌زمینه یک نقاشی، عکس، وب‌سایت، متن و غیره استفاده می‌شود. این رنگ باید به گونه‌ای باشد که متن یا شیء دیگری که روی آن قرار می‌گیرد، به خوبی مشخص شود. انتخاب رنگ زمینه بستگی به نوع محتوا و هدف نهایی طراحی دارد. به طور کلی، رنگ‌های خنثی مانند سفید، خاکستری و بژ برای زمینه بسیار مناسب هستند زیرا باعث ایجاد تعادل و آرامش در طراحی می‌شوند و متن یا شیء دیگر روی آن به خوبی مشخص می‌شود.

رنگ‌های غالب

 1. سفید: یک رنگ خنثی که به خوبی با هر نوع محتوا و طراحی دیگری هماهنگی دارد. این رنگ زمینه به محتوا اجازه می‌دهد که به خوبی مشخص شود و برجسته شود.
 2. خاکستری: یک رنگ دیگر خنثی که برای زمینه بسیار مناسب است. این رنگ زمینه به طراحان اجازه می‌دهد که متن و شیء دیگر روی آن را به خوبی برجسته کنند.
 3. بژ: یک رنگ طبیعی و آرام که برای زمینه‌ها مناسب است. این رنگ زمینه به محتوا اجازه می‌دهد که به خوبی مشخص شود و در عین حال یک حس آرامش و تعادل را ایجاد می‌کند.

رنگ‌های هم خانواده

رنگ‌های هم خانواده به لحاظ تناژ رنگی به هم نزدیک هستند. طیف رنگی این نوع رنگ‌ها نزدیک به هم است و می‌توانند نزدیک به هم قرار گیرند. در مورد رنگ آبی می‌توان به رنگ آبی متمایل به سبز یا بنفش یا هر رنگ دیگری اشاره کرد.

مهم‌ترین ترکیبات رنگی آبی

آبی یکی از رنگ‌های پرکاربرد و محبوب در پالت رنگی است و ترکیبات رنگی آن می‌تواند حیرت‌آور و زیبا باشد. ترکیبات رنگی آبی می‌توانند شامل ترکیبی از رنگ‌ها و یا جوانه‌های رنگی مختلف باشند که باعث تولید انواع و اقسام آبی‌ها می‌شوند. همچنین، تأثیر نور و سایه و شفافیت رنگ بر ترکیبات آبی نیز می‌تواند واقعاً جذاب باشد.

ترکیبات رنگ آبی

ترکیبات اصلی آبی

آبی کمرنگ (Light Blue): این ترکیب معمولاً از ترکیب سفید و رنگ آبی اصلی به دست می‌آید. این رنگ اغلب حس آرامی و صلح را به ذهن می‌آورد و معمولاً در ایجاد حالتی از نظم و ثبات در طراحی‌ها و تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
2. آبی فیروزه‌ای (Turquoise): این ترکیب اغلب از ترکیب آبی و سبز به دست می‌آید و یک رنگ شاداب و جذاب است. آبی فیروزه‌ای معمولاً احساس آزادی و تازگی را القا می‌کند و برای ایجاد حالتی از زندگی و انرژی مثبت در تصاویر استفاده می‌شود.

ترکیبات فرعی آبی

ترکیبات رنگ آبی

آبی کمرنگ با رنگ بنفش (Periwinkle): این ترکیب از ترکیب آبی کمرنگ و بنفش به دست می‌آید و یک رنگ زنده و پرانرژی است که احساس شادابی و زندگی را به تصاویر اضافه می‌کند.
2. آبی تیره (Navy Blue): این ترکیب اغلب از ترکیب آبی توئید و رنگ مشکی به دست می‌آید و یک حالتی از شکوه و وقار را به تصاویر می‌دهد، معمولاً در مواردی مانند لباس‌ها یا طراحی‌های مربوط به محیط‌های شیک و مجلل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترکیبات رنگ آبی

بنابراین، امکان تولید ترکیبات مختلف آبی با توجه به نسبت و ترکیب رنگهای اصلی و فرعی و همچنین اعمال نور و سایه بر روی آن‌ها، بسیار جذاب است. شفافیت و ترکیب‌پذیری آبی با سایر رنگ‌ها، می‌تواند به تولید انتهایی زیبا و گوناگون در زمینه‌های مختلف کمک کند.

سایر ترکیبات شامل رنگ آبی

 • زرد + آبی = سبز
 • قرمز + آبی = بنفش
 • سیاه + آبی = سرمه‌ای
 • آبی + سفید آسمانی
 • سفید + سیاه + آبی = طوسی

سایه‌های رنگ آبی

 • فیروزه‌ای
 • آبی آسمانی
 • فیروزه‌ای کدر
 • آبی دریایی
 • یشمی
 • سبز دریایی روشن
 • فیروزه‌ای تیره
 • فیروزه‌ای سیر
 • آبی کبریتی روشن
 • بنفش مایل به آبی
 • آبی کبریتی
 • آبی آسمانی سیر
 • آبی روشن
 • آبی کمرنگ
 • آبی کدر
 • نیلی متالیک
 • نیلی
 • فیروزه‌ای فسفری
 • آبی
 • آبی سیر
 • سرمه‌ای
 • لاجوردی
 • آبی نفتی

ترکیبات رنگ آبی

آبی یکی از رنگ‌های اصلی است که می‌توان به وسیله آن رنگ‌های دلخواه دیگر را ایجاد کرد. آبی در سایه‌های رنگی مختلفی وجود دارد. رنگ آبی در طراحی، چاپ و بسته‌بندی مهم است. البته هر ترکیب رنگی لازم است که برای چاپ بهCMYK تبدیل شود. رنگ آبی در صنعت چاپ و بسته‌بندی نقش مهمی دارد. این رنگ به عنوان یکی از رنگ‌های اصلی و پرکاربرد در چاپ و بسته‌بندی استفاده می‌شود. از آن برای طراحی و چاپ بسته‌بندی محصولات مختلف، برچسب‌ها، کارتن‌ها و سایر موارد استفاده می‌شود.

رنگ آبی به عنوان یک رنگ جذاب و زیبا، معمولاً برای جلب توجه مشتریان و افزایش فروش محصولات استفاده می‌شود. همچنین، از این رنگ به عنوان یک رنگ آرامش‌بخش و زیبا، برای بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شود.

مقالات مرتبط
نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید